Najúspešnejší oscarový film je Pán prsteňov: Návrat kráľa

Pán prsteňov: Návrat kráľa
Foto: New Line Productions

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Predchádzajúcich 83 ročníkov udeľovania cien Akadémie filmových umení a vied prinieslo mnohé unikáty. Najviac nominácií na Oscara získal na 23. ročníku v roku 1951 film Všetko o Eve. Zo štrnástich nominácií však dokázal na zlato premeniť len šesť.

Rekord tejto snímky Josepha L. Mankiewicza vyrovnal v 70. ročníku v roku 1998 veľkofilm Jamesa Camerona Titanic. Ten napokon získal jedenásť Oscarov. Rovnaký počet zlatých sošiek si vybojovali v histórii udeľovania prestížnych cien len ďalšie dva filmy. V roku 1960 Ben Hur Williama Wylera, ktorý premenil jedenásť z dvanástich nominácií a v roku 2004 Pán prsteňov: Návrat kráľa Petra Jacksona, ktorému sa podarilo získať všetkých jedenásť cien, na ktoré ho nominovali.

Pán prsteňov
Foto: SITA/AP Photo/Reed Saxon

Stopercentný zásah sa podaril aj v roku 1959 muzikálu Gigi – premenil všetkých deväť nominácií, koprodukčnému filmu Bernarda Bertolucciho Posledný cisár, ktorý v roku 1988 získal deväť Oscarov, päť Oscarov z piatich nominácií získala v roku 1935 snímka Franka Capru Stalo sa jednej noci a štyri zo štyroch nominácií premenil aj prvý film z trilógie Matrix v roku 2000.

Naopak, nulový zisk z viac ako desiatich nominácií dosiahli štyri snímky. Rozhodujúci okamih v roku 1978 a Purpurová farba v roku 1986 nepremenili ani jednu z jedenástich nominácií, z desiatich nominácií sa nič nepodarilo získať filmu Gangy New Yorku Martina Scorseseho v roku 2003 a westernovej dráme Skutočná guráž v roku 2011.

Najúspešnejším režisérom je John Ford, ktorý z piatich nominácií dokázal premeniť štyri. Oscara za najlepšiu réžiu získal v roku 1936 za snímku The Informer, v roku 1941 za film Ovocie hnevu, o rok neskôr za Bolo raz zelené údolie a v roku 1953 za film Tichý muž. Najstarším režisérom, ktorý si dosiaľ odniesol Oscara, je Clint Eastwood, ktorý mal 74 rokov a 272 dní, keď v roku 2005 získal cenu Akadémie za snímku Million Dollar Baby. Titul najmladší držiteľ Oscara za réžiu patrí Normanovi Taurogovi, ktorý získal Zlatú sošku za film Skippy, keď mal 32 rokov a 260 dní.

Traja režiséri dokázali získať hereckého Oscara za film, ktorý sami režírovali. Už na prvom ročníku udeľovania cien Akadémie získal špeciálnu cenu Charlie Chaplin – vyslúžil si ju za scenár, réžiu, produkciu a herecký výkon vo filme Cirkus. V roku 1947 dostal špeciálnu cenu Laurence Olivier za réžiu, produkciu a herecký výkon vo filme Henrich V. V roku 1949 dostal Oscara za stvárnenie Hamleta v rovnomennom filme, ktorý sám režíroval. V roku 1999 ich napodobnil Roberto Benigni, keď dostal cenu Akadémie za herecký výkon vo filme Život je krásny. Postaral sa pritom aj o scenár a réžiu snímky.

Meryl Streep
Foto: SITA/AP Photo/Pool, Chip Somodevilla

Najviac Oscarov má Katharine Hepburn, najviac nominácií Meryl Streep

Najúspešnejšou herečkou histórie Oscarov je Katharine Hepburn. Počas jej hereckej kariéry ju na Oscara nominovali dvanásťkrát, pričom získala štyri ceny.

Tri Oscary získali Ingrid Bergman, Walter Brennan a rovnaký počet sošiek dosiaľ získal aj Jack Nicholson. Oscarom ocenila Akadémia v roku 1976 jeho herecký výkon vo filme Prelet nad kukučím hniezdom a v roku 1998 vo filme Tak dobre ako sa len dá, v roku 1984 dostal Oscara za herecký výkon vo vedľajšej úlohe za film Cena za nežnosť.

Najviac nominácií medzi hercami a herečkami má na svojom konte Meryl Streep – zo šestnástich možností získať cenu Akadémie však zatiaľ zúročila len dve. V aktuálnom ročníku má však ďalšiu – už sedemnástu šancu na zisk prestížnej trofeje.

Najstarší a najmladší držitelia Oscara

Najstarším držiteľom Oscara v hlavnej mužskej hereckej kategórii je Henry Fonda, ktorý si 29. marca 1982 odniesol Oscara za stvárnenie Normana Thayera Jr. vo filme Na zlatom jazere. Mal vtedy 76 rokov a 317 dní. O necelého polroka neskôr – 12. augusta 1982 zomrel na zlyhanie srdca.

Naopak, najmladším víťazom v rovnakej kategórii je Adrien Brody. Keď 23. marca 2003 získal Oscara za stvárnenie klaviristu Wladyslawa Szpilmana vo filme Pianista, mal 29 rokov a 343 dní.

Adrien Brody
Foto: SITA/AP Photo/Dan Steinberg

Najstaršou herečkou, ktorá získala cenu Akadémie za hlavnú úlohu bola Jessica Tandy. Keď dostala 26. marca 1990 Oscara za stvárnenie Daisy Werthan vo filme Šofér slečny Daisy, mala 80 rokov a 292 dní. Jessica Tandy zomrela 11. septembra 1994.

Najmladšou víťazkou tejto kategórie je Marlee Matlin, ktorá dostala Oscara 30. marca 1987 za stvárnenie Sarah Norman vo filme Bohom zabudnuté deti. Mala vtedy 21 rokov a 218 dní.

Najmladšou herečkou, ktorú nominovali na Oscara v hlavnej ženskej hereckej kategórii, je však Austrálčanka Keisha Castle-Hughes. Akademici ju 27. januára 2004 nominovali za postavu dievčatka Paikea, ktoré sa priatelí s veľrybami, vo filme Pán veľrýb. V deň vyhlásenia nominácií mala 13 rokov a 309 dní.

Najmladšou herečkou, ktorá kedy dostala čestného Oscara, bola Shirley Temple. Malú sošku dostala 27. februára 1935, keď mala 6 rokov a 310 dní, za výnimočný prínos filmovému priemyslu v roku 1934. Objavila sa vtedy vo dvoch krátkych komédiách a siedmich celovečerných filmoch. Najstarším držiteľom čestného Oscara je Eli Wallach, ktorý mal na ceremoniáli v roku 2010, keď si ocenenie prevzal, 94 rokov a 341 dní.

V histórii udeľovania Oscarov sa víťazi o ceny len päťkrát delili

Akademici sa počas celej histórie udeľovania Oscarov len päťkrát zhodli v hlasovaní. V piatom ročníku platilo ešte pravidlo, že víťaz musí mať o tri hlasy viac ako druhý v poradí a tak sa o cenu pre najlepšieho herca delili Fredric March za stvárnenie Doktora Jekylla a Pána Hydea v rovnomennom filme a Wallace Beery za stvárnenie Andyho ‚Champa‘ Purcella v snímke The Champ. March mal ale o jeden hlas viac.

Cate Blanchett
Foto: SITA/AP Photo/Dan Steinberg

Odvtedy sa pravidlá zmenili a nasledovali štyri skutočné zhody v hlasovaní. V roku 1950 na 22. ročníku odovzdávania cien Akadémie sa o cenu delili krátke dokumentárne filmy A Chance To Live a So Much for So Little. V roku 1969 na 41. ročníku udelili dva Oscary v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Odniesli si ich Katharine Hepburn za postavu kráľovnej Eleanor vo filme Lev v zime a Barbra Streisand za stvárnenie komediantky Fanny Brice vo filme Funny Girl. V roku 1987 si Oscary rozdelili dokumentárne filmy Artie Shaw: Time Is All You’ve Got a Down and Out in America.

Naposledy sa Akademici zhodli v hlasovaní o najlepší hraný krátky film v roku 1995. Ceny si odniesli snímky Franz Kafka’s It’s a Wonderful Life a Trevor. Podľa Ricka Rosasa zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers, ktorá je od roku 1934 zodpovedná za počítanie hlasov pre Akadémiu, víťazov od porazených niekedy oddeľuje len zopár hlasov. „Mali sme aj extrémne tesné výsledky. Pamätám si, že sme hlasy v kategórii najlepší film museli niekoľkokrát prepočítať,“ priznal.

Dve nominácie hercov a herečiek v jednom ročníku

Jedenásť hollywoodskych hercov a herečiek sa môže pochváliť tým, že boli v jednom roku nominovaní za dva rôzne herecké výkony. Po prvý raz sa to podarilo herečke Fay Bainter, ktorú v roku 1939 nominovali v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za film White Banners a v kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za snímku Jezebel. Druhú nomináciu premenila na sošku.

Od 90. rokov sa môžu dvojnásobnou nomináciou pochváliť šiesti herci a herečky: Al Pacino (Vôňa ženy a Konkurenti v roku 1993), Holly Hunter (Piano a Firma v roku 1994), Emma Thompson (Súmrak dňa a V mene otca v roku 1994), Julianne Moore (Ďaleko od neba a Hodiny v roku 2003), Jamie Foxx (Ray a Collateral v roku 2005) a Cate Blanchett (Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek a I’m Not There v roku 2008).

Oscara však získali len traja z nich: Al Pacino za Vôňu ženy, Holly Hunter za Piano a Jamie Foxx za snímku Ray.

Výnimočné sú aj víťazstvá herca a herečky z jedného filmu v hlavných hereckých kategóriách. Podľa webovej stránky www.oscars.org sa to stalo len sedemkrát počas histórie Oscarov. Ako prvý získal double v roku 1935 film Stalo sa jednej noci – Oscara si odniesli Clark Gable a Claudette Colbert.

Scorseseho prvý Oscar
Foto: SITA/AP Photo/Kevork Djansezian

V roku 1976 patril dvojitý zásah snímke Prelet nad kukučím hniezdom Miloša Formana. Akadémia ocenila Jacka Nicholsona a Louise Fletcher. Peter Finch a Faye Dunaway zabezpečili v roku 1977 dva Oscary pre film Network. Návrat domov zaznamenal double v roku 1979, keď Akademici ocenili Jona Voighta a Jane Fonda. Henry Fonda a Katharine Hepburn si vyslúžili Zlaté sošky v roku 1982 svojimi výkonmi vo filme Na zlatom jazere.

Film Mlčanie jahniat znamenal v roku 1992 zisk Oscara pre Anthonyho Hopkinsa a Jodie Foster. Naposledy ocenila Akadémia oba herecké výkony v hlavných úlohách vo filme Tak dobre ako sa len dá. V 70. ročníku si Oscarov odniesli Jack Nicholson a Helen Hunt.

V 79. ročníku získal najviac nominácií (osem) muzikál Dreamgirls, no nebol nominovaný v kategórii Najlepší film, čo sa stalo po prvý raz v histórii.

Toto udeľovanie cien prinieslo aj ďalší zaujímavý moment, keď režisér Martin Scorsese konečne získal Oscara. Ani stojac na pódiu nemohol uveriť tomu, že Oscara za réžiu napokon na šiesty pokus získal a po niekoľkonásobnom „Ďakujem“ požiadal kolegov filmárov (Steven Spielberg, George Lucas a Francis Ford Coppola), ktorí mu cenu odovzdávali, aby ešte raz skontrolovali obálku s jeho menom.

Spracované podľa: www.oscars.org a www.oscar.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adrien BrodyAl PacinoBarbra StreisandCate BlanchettCharlie ChaplinClint EastwoodGeorge LucasJack NicholsonJamie FoxxJane FondaJodie FosterJulianne MooreMartin ScorseseMeryl Streep