Najúspešnejšími plavcami v roku 2016 boli Nagy a Podmaníková

Richard Nagy
Richard Nagy prekonal v bazéne Kazan Areny tretí slovenský rekord v treťom štarte, predtým posunul maximá na krauliarskej štvorstovke aj osemstovke. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) – Za najúspešnejších slovenských bazénových plavcov roka 2016 v piatok v Bratislave slávnostne vyhlásili Richarda Nagya a Andreu Podmaníkovú. Kým 23-ročný vytrvalec Nagy (nar. 9. marca 1993) v ankete Slovenskej plaveckej federácie (SPF) obhájil svoje prvenstvo z vlaňajška, čoskoro 19-ročná Podmaníková (nar. 23. februára 1998) detronizovala Katarínu Listopadovú a dosiahla svoje premiérové prvenstvo v ankete medzi seniormi.

Nagy sa v Riu nestratil

Pre Richarda Nagya bol uplynulý rok najúspešnejší v kariére. Najprv v máji na majstrovstvách Európy v Londýne v disciplíne 400 m polohové preteky senzačne získal striebornú medailu. Ukončil dlhé slovenské čakanie na kov z vrcholného podujatia, keď sa to naposledy podarilo znakárovi Ľubošovi Križkovi v decembri 2008 na kontinentálnom šampionáte v krátkom bazéne v chorvátskej Rijeke.

V júni sa Nagyovi podarilo kvalifikovať sa na olympijské hry v Riu de Janeiro aj ako diaľkovému plavcovi, keď uspel na pretekoch v Portugalsku. V Riu potom v bazéne obsadil skvelé 9. miesto na 400 m polohové preteky v národnom rekorde 4:13,87, čo bolo najlepšie umiestnenie slovenského plavca-muža pod piatimi olympijskými kruhmi.

Dovtedajším maximom bola 13. priečka Ľuboša Križka na 100 m znak v Pekingu 2008. Nagya delilo od postupu do finále iba 32 stotín sekundy. Na 1500 m voľný spôsob obsadil 34. miesto a na otvorenej vode 20. priečku na 10 km. Na jeseň sa po peripetiách usadil v anglickom Sheffielde.

Podmaníková by mala ísť do Dallasu

„Rok 2016? Dlhý a náročný, a najmä to bolo už dávno,“ konštatoval Richard Nagy. „Zatiaľ však ide o najúspešnejší rok v mojej plaveckej kariére, navyše plný zmien a noviniek. Získal som moju prvú veľkú medailu, bol som prvý raz v živote na olympijských hrách a po deviatich rokoch spolupráce s Gabrielom Baranom som zmenil trénera. K medaile – dúfam, že k nej v budúcnosti pridám ďalšie. Olympiáda bol tiež zážitok. Stále ma mrzí finále, ktoré mi tesne ušlo,“ podotkol Nagy, za ktorým v ankete SPF skončili Marek Botík a Tomáš Klobučník.

Prsiarska špecialistka Andrea Podmaníková sa blysla 11. priečkou na dvojstovke na MS v „dvadsaťpäťke“ v novom slovenskom rekorde 2:22,38 min. „Prvá polovica roka nebola podľa mojich predstáv, ale všetko som si vynahradila v druhej na svetovom šampionáte v kanadskom Windsore. Som spokojná, že som sa opäť dokázala zlepšiť. Olympijské hry v Riu mi ako B-limitárke síce nevyšli, ale možno ma táto skutočnosť dokázala namotivovať do ďalšej tvrdej práce v zimnej sezóne. Čiže všetko zlé bolo na niečo dobré,“ poznamenala Andrea Podmaníková, ktorá by na jeseň tohto roka mala zamieriť do amerického Dallasu a tam študovať aj napredovať v plávaní. Za stále mladou Topoľčiankou skončili v ankete SPF Katarína Listopadová a Karolína Hájková.

V roku 2016 plavci prekonal 112 slovenských rekordov. Za najlepšie akvabely vyhlásili Janu Labáthovú s Nadou Daabousou, tiež účastníčky OH v Riu de Janeiro 2016.

Galavečer Slovenskej plaveckej federácie – výsledky:
BAZÉNOVÉ PLÁVANIE

Ženy: 1. Andrea Podmaníková, 2. Katarína Listopadová, 3. Karolína Hájková

Muži: 1. Richard Nagy, 2. Marek Botík, 3. Tomáš Klobučník

Junior roka: Tomáš Púchly

Juniorka roka: Barbora Tomanová

Objav roka: Adam Halas

Masters: Erika Mrázová a Martin Hlavatý

FPD Slovenský pohár družstiev: 1. SPK Bratislava, 2. PK Orca Bratislava, 3. STU Trnava

SYNCHRONIZOVANÉ PLÁVANIE

Seniorky – pár: Jana Labáthová, Nada Daabousová

Juniorky – pár: Diana Miškechová, Petra Ďurišová

Juniorky – sólo: Diana Miškechová

Objav roka: Kristína Kvasňovská

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea PodmaníkováJana LabáthováKarolína HájkováKatarína ListopadováNada DaabousováRichard NagyTomáš Klobučník