Najväčší transfer slovenského futbalu sa uzavrel. Šporar ide do tímu, kde kariéru začínal Ronaldo

Andraž Šporar
Andraž Šporar v drese ŠK Slovan Bratislava. Foto: archívne, SITA/Martin Havran.

Slovinský futbalový útočník Andraž Šporar prestúpil z tímu slovenského šampióna ŠK Slovan Bratislava do portugalského klubu Sporting Lisabon. Ako referuje oficiálna stránka „belasých“, ide o najväčší transfer v histórii slovenského futbalu. Dvadsaťpäťročný rodák z Ľubľany pôsobil v Bratislave od začiatku roka 2018. Vo všetkých súťažných dueloch zaznamenal dovedna 60 gólov a 17 asistencií. V uplynulom ročníku 2018/2019 vo Fortuna lige skóroval 29-krát, čím vyrovnal dovtedajší rekord súťaže. V aktuálnej sezóne je druhým najlepším strelcom Európskej ligy.

Veľmi výhodné bonusy

Rokovania boli veľmi náročné a dlhé. Trvali takmer mesiac. Ako som už predtým povedal, mali sme aj veľa iných ponúk, či už z Premier League, francúzskej Ligue 1, zo Škótska, arabského sveta či Číny a v ostatnom týždni sa ozval aj klub z La Ligy. Cieľom bolo predať hráča za viac než medializovaných 5,5 milióna eur, pričom jeho aktuálnu hodnotu som videl medzi 7-8 miliónmi eur, kam sme sa aj chceli dostať,“ uviedol na klubovom webe generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml.

Ako referuje twitterové konto Sportingu, Šporar podpísal kontrakt na päť rokov. V zmluve je zakotvená aj výkupná klauzula vo výške 60 miliónov eur, z ktorej môže v budúcnosti ťažiť aj Slovan.

„Fixná suma, ktorú zinkasujeme okamžite, predstavuje 6 miliónov eur. Vyjednali sme veľmi výhodné bonusy, na základe ktorých výsledná prestupová suma prevýši 7 miliónov eur. V zmluve je zakotvené, že v prípade budúceho predaja hráča obdržíme 10 % z prestupovej sumy. Čiže ak Andraž prestúpi v budúcnosti do ešte silnejšej ligy, bude mať Slovan desaťpercentný podiel z prestupovej čiastky, čo pri sumách, za aké Sporting predáva hráčov do zahraničia, môže pre nás predstavovať státisíce či možno aj milióny eur. Celková hodnota prestupu teda presiahne 7 miliónov eur a plus máme desať percent z ďalšieho predaja. Veríme kvalitám Andraža a som presvedčený, že tento model v podobe fixnej zložky, bonusov a potenciálneho budúceho príjmu je pre nás momentálne najvýhodnejší,“ dodal funkcionár Slovana.

Zviditeľnenie Slovana na futbalovej mape

Šporar odchádza do klubu, v ktorom rozbehli profesionálnu kariéru aj neskorší najlepší svetoví futbalisti Cristiano Ronaldo a Luís Figo. „Na začiatku zimnej prípravy som sa stretol s Andražom a otvorene sme sa rozprávali o jeho budúcnosti. Dal najavo, že jeho veľkou túžbou je prestúpiť do Sportingu, kde mu garantujú pozíciu útočníka číslo jeden. Počas uplynulého víkendu som odcestoval do Turecka, kde som sa stretol s hráčmi, realizačným tímom a chcel som si urobiť obraz o aktuálnom nastavení Andraža. Dospel som k záveru, že nastal správny čas na tento krok a je lepšie hľadať formu dohody než hráča nasilu držať,“ poznamenal Kmotrík ml.

Po jesenných pozitívnych vystúpeniach v skupinovej časti EL Šporarov prestup znamená pre Slovan ďalšie zviditeľnenie na kontinentálnej futbalovej mape. V tomto duchu to vníma ako Kmotrík ml. „Po veľmi dlhej dobe predávame hráča priamo do veľkého klubu, Sporting je slávna značka a prešli ním hráči ako Cristiano Ronaldo, Nani či najlepší brankár ostatných majstrovstiev Európy Rui Patrício. Andraža nekupujú ako náhradníka, ale prichádza tam v pozícii útočníka číslo jeden, čo bolo kľúčové pri jeho rozhodovaní o svojej budúcnosti. Slovan sa vracia na európsku futbalovú mapu, dnes sa o nás pozitívne hovorí vo viacerých krajinách. Po titule a kvalifikácii do skupiny Európskej ligy sme splnili ďalší cieľ, ktorým bolo zrealizovať prestup hráča priamo do silného európskeho klubu. Som presvedčený, že to je správny krok, vďaka ktorému môžeme byť v budúcnosti ešte silnejší,“ skonštatoval Ivan Kmotrík ml.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andraž ŠporarCristiano RonaldoIvan Kmotrík ml.Luís Figo
Firmy a inštitúcie ŠK Slovan BratislavaSporting Lisabon