Najväčšia nezávislá novinárska organizácia v Bielorusku bola zrušená najvyšším súdom

Belarusian Law Concept - Flag of Belarus Behind Judge's Gavel
Najvyšší súd nariadil zrušenie novinárskeho združenia. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bieloruský najvyšší súd nariadil zrušenie najväčšej nezávislej novinárskej organizácie v krajine. Likvidácia Bieloruského združenia novinárov je ďalším krokom úradov v potláčaní disentu a nasleduje po väzbe zhruba 30 novinárov, raziách v kanceláriách médií, blokovaní mediálnych webstránok či zatvorení PEN Centra – združenia spisovateľov, ktoré viedla držiteľka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevičová.

Oficiálny dôvod rozhodnutia súdu je, že dve zo šiestich pobočiek združenia ukončili ich nájomné zmluvy. Organizácia obvinenia poprela, ale nebola schopná poskytnúť dokumenty, ktoré by potvrdili jej tvrdenie, keďže jej kancelárie po raziách v júli uzavreli a zariadenia jej skonfiškovali.

Naďalej budeme vykonávať svoju prácu bez ohľadu na rozhodnutie súdov, ktoré nemotorne plnia politický poriadok orgánov,“ reagoval šéf organizácie Andrej Bastunec pre agentúru AP. „Rozširovanie priestoru pre slobodu prejavu je úlohou organizácie už po viac ako štvrť storočie, ale teraz v Bielorusku nastali najtemnejšie časy,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Svetlana Alexijevičová