Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nízke Tatry
Foto: SITA/Ivan Čillík
13. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Najväčšie jazero v Nízkych Tatrách zachraňuje tím odborníkov

LIPTOV/NÍZKE TATRY 18. októbra (WEBNOVINY) – Tím odborníkov a potápačov zachraňuje zarastajúce Vrbické pleso, najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Po vykosení brehov a odstránení vodných rastlín za pomoci potápačov by malo byť na plese obnovené aj kedysi obľúbené člnkovanie. Iniciátorom akcie je obec Demänovská Dolina, záchranné práce sú financované z obecného rozpočtu a tiež z rozpočtu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov.

„Projekt má dve etapy. Cieľom je odstrániť nežiaduce zarastanie dna a brehov. V súčasnosti kosíme porasty pálky a ostrice, nasledovať bude monitoring vôd, fauny a flóry. V druhej etape plánujeme obnovu člnkovania. Veríme, že tieto práce pomôžu zachrániť Vrbické pleso ako prírodný unikát, pretože v opačnom prípade by postupne zarástlo. Jeden z klenotov Demänovskej doliny tak bude stále prístupný návštevníkom,“ uviedla starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová.

Projekt revitalizácie Vrbického plesa má pritiahnuť pozornosť turistov a zároveň zatraktívniť prostredie v doline. „Po vzore Štrbského plesa, ktorému hrozil podobný osud, sa konečne pohli ľady aj v Jasnej. Vidno, že ak sa ťahá za jeden povraz a k problémom sa pristupuje zodpovedne, je možné skĺbiť ochranu prírody s aktivitami pre turistov. Spolu s oddychovou zónou Biela Púť a Drakoparkom Chopok tak vzniká komplexný areál, ktorý svojím vzhľadom a možnosťami poteší každého návštevníka,“ povedala riaditeľka turistickej organizácie Region Liptov Darina Bartková.

Výrazné zarastanie najväčšieho plesa Nízkych Tatier pozorujú odborníci už od roku 1988. Vynorená vegetácia dnes tvorí takmer 18 percent celkovej plochy jazera, pričom najhoršia situácia je najmä v zónach s hĺbkou do 50 centimetrov.

Odporúčané články

Pár s dieťaťom zachraňovali z Lomnického štítu celú noc The Times zaradil Tatry k najlepším lyžiarskym strediskám

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...