Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MŠ SR: Výsledky rokovaní o eurofondoch
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Najväčšou výzvou v školstve bude príprava Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania

BRATISLAVA 1.januára (WebNoviny.sk) – Najväčšou výzvou v novom roku nielen pre ministerku školstva Martinu Lubyovú, ale aj celý rezort bude príprava Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, pre ktorý sa jedným z podkladov stal autorský dokument Učiace sa Slovensko.

Tento dokument nebol v predloženej podobe použiteľný ako národný program. Reforma vzdelávania totiž musí mať konkrétne ciele, aktivity a rozpočet. Preto musí byť vypracovaný samotný Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý je aj záväzkom uvedeným v Programovom vyhlásení vlády SR a ktorý bude predložený na rokovanie vlády spolu so sériou akčných plánov a s konkrétnymi rozpočtami,“ uviedla pre agentúru SITA ministerka školstva.

Päť dvojročných akčných plánov

Hlavným cieľom programu je modernizácia systému výchovy a vzdelávania v SR a podpora jeho kvality. Základný rámcový horizont programu je 10 rokov.

Realizácia programu sa bude opierať o päť dvojročných akčných plánov. Prvý akčný plán na obdobie 2018/2019 prinesie okrem zvýšeného financovania niektorých oblastí aj niekoľko zásadných zmien v oblasti legislatívneho a regulatívneho rámca. Pôjde napríklad o prípravu nového zákona o kvalite vo vysokom školstve, založenie nezávislej akreditačnej agentúry, riešenie problému osemročných gymnázií, nové nastavenie normatívov financovania školských zariadení, podporu duálneho vzdelávania, skvalitnenie činnosti poradenských prevenčných centier a podobne. Všetky tieto zmeny sú zamerané na premenu z kvantity na kvalitu. Už v tomto roku sa zvýši financovanie platov asistentov učiteľa o osem miliónov eur, učebníc o štyri milióny eur, bude plne dofinancovaná všeobecná výzva Agentúry na podporu výskumu a vývoja,“ uzavrela Lubyová.

Učiace sa Slovensko navrhuje v školstve mnohé zmeny

Dokument Učiace sa Slovensko je východiskom pre uskutočnenie zásadnej reformy školstva. Dokument vznikol na základe téz pre oblasť regionálneho a vysokého školstva, ktoré tím expertov predložil na pripomienkovanie v októbri a novembri 2016. Učiace sa Slovensko navrhuje v školstve mnohé zmeny. Medzi nimi napríklad predĺženie povinnej školskej dochádzky o jeden rok zo súčasných 10 rokov na 11, garanciu škôlky už budú mať trojročné deti, dôraz sa bude klásť na individuálnu výučbu, zmení sa napríklad fungovanie v triedach.

Deti sa budú učiť aj mimo nich, napríklad na školskom dvore, v knižniciach či v prírode. Školy budú viac dbať na deti so špeciálnymi potrebami a od škôl sa bude vyžadovať sebahodnotenie. Kvalitu osemročných gymnázií by mal zvýšiť znížený počet žiakov.

Odporúčané články

Najväčšou výzvou pre ministerku Lubyovú je šport, navrhuje zaviesť tri hodiny telesnej výchovy Ministerstvo školstva podpísalo významné memorandá, rozšíria spoluprácu s Čínou a Južnou Kóreou

Neprehliadnite

Čaputová by bola prezidentkou, prieskum ukázal jej náskok pred Šefčovičom Svetový pohár v biatlone (šprint – Oslo): Kuzminová získala malý glóbus, Fialková s tretím miestom Ktoré očkovania detí najčastejšie rodičia odmietajú? Most-Híd odporúča svojim voličom, aby v druhom kole prezidentských volieb podporili Čaputovú O návrhu na rozpustenie Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko bude rozhodovať najvyšší súd Novú sezónu NHL otvorí zápas v Prahe, už zverejnili aj ceny vstupeniek Spánok je pilierom zdravia. Ako môžete podporiť jeho kvalitu? Prerušili stíhanie podnikateľa Jozefa M., pre ťažkú chorobu sa nemôže postaviť pred súd

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.