Najviac Európanov v NHL má Švédsko, Slováci na piatom mieste

Stanleyho pohár je v Trenčíne
Marián Hossa priniesol slávny Stanleyho pohár na Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne, kde začal svoju hokejovú kariéru. Zablahoželať k úspechu mu prišlo približne 2000 fanúšikov, ktorá sa mohli s trofejou fotiť takmer dve hodiny. Foto: SITA/Tomáš Somr

Zastúpenie hráčov v NHL podľa národností:

1. Kanada – 371 hokejistov, 2. USA – 164, 3. Švédsko – 59, 4. Česká republika – 33, 5. Rusko – 27, 6. Fínsko – 24, 7. Slovensko – 12, 8. Švajčiarsko – 10, 9. Dánsko – 6, 10. Nemecko – 5, Rakúsko – 2, 11. Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Nórsko, Bielorusko, Francúzsko – po 1

NEW YORK 1. októbra (WEBNOVINY) – Na prahu 96. ročníka zámorskej hokejovej NHL figuruje na súpiskách klubov 371 Kanaďanov, 164 Američanov a 184 hráčov z Európy.

Najpočetnejšie zastúpenie z krajín „starého kontinentu“ majú suverénne Švédi (59) pred Čechmi (33).

Približne rovnako sú na tom Rusi (27) a Fíni (24). V rebríčku európskych štátov patrí piata priečka patrí Slovensku (12). Dánsko má v NHL až šiestich zástupcov, Nemecko piatich, Rakúsko dvoch. Stálicami sú Litovčan Dainius Zubrus (1087 zápasov) či Slovinec Anže Kopitar (522), jediní hokejisti z týchto krajín v profilige.

Zmeny v rozdelení tímov

V porovnaní s minulými ročníkmi prišlo k menším zmenám – klub Detroit Red Wings už bude súčasťou Východnej konferencie. Mužstvá sú rozdelené už len do štyroch divízií – Atlantickej, Metropolitnej, Centrálnej a Pacifickej.

Do play-off postúpia po traja najúspešnejší účastníci každej z nich a z oboch konferencií k nim pribudne dvojica s najvyšším počtom bodov, ktorá sa do vyraďovacej časti nekvalifikovala na základe umiestnenia.

Každý z tridsiatich tímov odohrá v základnej časti do 13. apríla 2014 dovedna 82 zápasov – polovicu pred vlastnými fanúšikmi a zvyšok u súperov.

V play-off sa postupne v sériách na štyri víťazné stretnutia rozhodne o víťazoch konferencií. Tí sa následne stretnú o prestížny Stanleyho pohár.

Obrazom: Marián Hossa si do Stanleyho pohára opäť naservíroval pirohy

Na súpiskách 12 Slovákov

Na záverečné súpisky tímov NHL sa pred začiatkom sezóny dostalo 12 Slovákov. Sú medzi nimi dvaja brankári, kvarteto obrancov a poltucet útočníkov. Dvaja slovenskí hokejisti hrajú len v Chicagu. Trojica Marián Gáborík, Marián Hossa a Zdeno Chára patrí k najväčším hviezdam NHL.

Nový ročník začnú v profilige aj dvaja mladíci – Tomáš Tatar v Detroite a Richard Pánik v Tampa Bay. Ďalší hokejisti si miestenku medzi najlepšími môžu vybojovať vo farmárskej AHL.

Stanleyho pohár z uplynulej sezóny obhajuje Chicago Blackhawks s dvojicou Slovákov Mariánom Hossom a Michalom Handzušom.

Obrazom: Stanleyho pohár ukázal Michal Handzuš v Banskej Bystrici

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anže KopitarMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušTomáš TatarZdeno Chára