Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Korupcia
Foto: FreeImages.com
19. 09. 2012 11:37 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Najviac korupcie je na ministerstvách, vyplýva z prieskumu

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Priemerná výška úplatku pri udeľovaní zákaziek či dotácií je 13 % z ich celkovej hodnoty. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Zo 425 slovenských podnikateľov si 42 % myslí, že výška úplatku sa pohybuje v rozmedzí od 10 do 20 %, ďalších 29 % ju odhaduje na 5 až 10 % a približne 13 % zúčastnených prieskumu hovorí o úplatku v rozpätí od 20 až 50 %.

Podľa respondentov, najviac korupcie je na ministerstvách, v inštitúciách, ktoré poskytujú peniaze zo štrukturálnych fondov, či na ostatných ústredných orgánoch štátnej správy, orgánoch VÚC, na súde a prokuratúre. Naopak, najmenej sa úplatky majú vyskytovať pri súkromných zdravotníckych zariadeniach, školách, zdravotných poisťovniach a podnikoch.

„V oblasti zdravotníctva bolo zaujímavým zistením, že súkromné vlastníctvo a motivácia tvoriť zisk sú efektívnejšie protikorupčné nástroje ako kontrolné mechanizmy štátu,“ povedal výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Ako pokračoval, vnímaný rozsah korupcie pri obstarávaní súkromných zdravotných poisťovní a súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je približne o tretinu nižší v porovnaní so štátnou zdravotnou poisťovňou a verejnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Z prieskumu PAS ďalej vyplýva, že pravdepodobnosť výskytu korupcie je vyššia v prípadoch, keď je predmetom obstarávania sofistikovanejší produkt. Ten má byť často prispôsobený individuálnym požiadavkám obstarávateľov a keďže ide o komplikovaný produkt, je jednoduchšie skryť do neho extra platby, ktoré sa ťažšie odhaľujú.

Výsledky prieskumu tiež ukázali, že u mnohých podnikateľov panuje presvedčenie, že vo verejných súťažiach sa uprednostňujú firmy s kontaktmi na verejných funkcionárov pred kvalitou. Túto tézu zdieľajú až dvaja podnikatelia z troch. Len 12 % respondentov verí v opak.

Prieskum je súčasťou projektu Protikorupčná iniciatíva PAS. Jeho cieľom je zníženie korupcie v podnikateľskom prostredí na Slovensku. Plné znenie prieskumu zverejní PAS v nasledujúcich týždňoch, pričom záverečnú fázu predstaví v októbri spolu s odporúčaniami na potláčanie korupcie.

Odporúčané články

Švajčiari žalujú úplatkára, mal podplácať pri Branisku Únia pre možnú korupciu preveruje štyri železničné projekty

Neprehliadnite

Sagan má pred majstrovstvami sveta silného vyzývateľa, Lucenko si po Arctic Race of Norway verí Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Foto: Motocyklista nezvládol zákrutu a vyletel z cesty, polícia hľadá svedkov nehody Minimálna mzda nedokáže pokryť každodenné potreby, odborári podporujú zvýšenie nad hranicu 600 eur

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X