Najviac novinárov počas roka zomrelo v Afganistane, v prvej päťke sú prvýkrát aj USA

Kamera. novinári
Foto: Ilustračné, Thinkstock

PARÍŽ 23. decembra (WebNoviny.sk) – Za obdobie od začiatku tohto roka do 1. decembra zomrelo na celom svete pri výkone svojho povolania a z dôvodov súvisiacich s ich povolaním 63 novinárov.

Kľúčová úloha neprofesionálov

Vo svojej výročnej správe o tom informovala medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc. Okrem toho zomreli v tomto roku pri výkone svojho povolania štyria iní pracovníci médií a 13 ľudí, ktorých správa označuje ako „neprofesionálnych novinárov“.

Neprofesionálni novinári zohrávajú kľúčovú úlohu pri poskytovaní správ a informácií z krajín s represívnym režimom či z krajín, ktoré sú vo vojne a v ktorých majú profesionálni novinári sťažené pôsobenie,“ vysvetľujú Reportéri bez hraníc.

Pozitívny posun v Iraku

Najviac novinárov, 15, zomrelo v prvých jedenástich mesiacoch tohto roka v Afganistane, nasleduje Sýria (13), Mexiko (11) a do prvej päťky krajín najviac životu nebezpečných pre novinárov sa vôbec prvýkrát dostali aj Spojené štáty, kde v tomto roku doteraz zomrelo pri výkone svojho povolania šesť novinárov.

Jeden z mála pozitívnych posunov nastal v Iraku, kde za tento rok nezomrel žiadny novinár, čo sa stalo prvýkrát od roku 2003.

Najväčším žalárom pre novinárov je podľa výročnej správy Reportérov bez hraníc Čína, kde ich je vo väzení 60, pričom až 46 z nich správa definuje ako „neprofesionálnych novinárov“. Pokiaľ ide o profesionálnych novinárov, najviac ich väzní Turecko – 33.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom