O doplatok na zelenú elektrinu príde najviac výrobcov na západe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Solárny panel slnečná energia OZE
Slnečné kolektory FreeDigitalPhotos.net

V regióne spoločnosti ZSD si svoju oznamovaciu povinnosť voči svojej distribučnej spoločnosti či voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví nesplnilo celkovo 55 výrobcov zelenej elektriny.

Najviac výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) príde v tomto roku o doplatok na západe Slovenska. V regióne spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZSD) si svoju oznamovaciu povinnosť voči svojej distribučnej spoločnosti či voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nesplnilo celkovo 55 výrobcov zelenej elektriny. V pôsobnosti spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) to bolo 45 výrobcov a Stredoslovenskej distribučnej (SSD) 33 výrobcov elektriny.

Niektoré známe firmy

Ako informoval regulačný úrad, o doplatok, na ktorý prispievajú všetci odberatelia elektriny, prídu v tomto roku aj firmy ako Chirana T.Injecta v Starej Turej, Dopravoprojekt Komárno či Odvoz a likvidácia odpadu so sídlom v Bratislave. Na východnom Slovensku nemôžu v tomto roku počítať s doplatkom na zelenú energiu napríklad spoločnosť Lidl. Podľa zverejneného zoznamu však prídu o doplatok väčšinou fyzické osoby. Zatiaľ podľa regulátora nie je možné relevantne vyčísliť finančné dopady na tieto regulované subjekty, ktoré v tomto roku nedostanú doplatok na zelenú elektrinu.

Milióny na zelenú energiu

Podľa predpokladov by mali spotrebitelia elektriny v tomto roku na doplatkoch pre výrobcov elektriny z OZE a KVETu zaplatiť celkovo 470 miliónov eur.

Výrobcovia zelenej elektriny čelili odobratiu štátnej podpory na jeden rok za nesplnenie si svojich oznamovacích povinností už v roku 2015. Vtedy prišlo z tohto dôvodu o štátnu podporu takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny, z celkového počtu viac ako tritisíc výrobcov. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak smerovalo na podporu zelenej elektriny o 67,6 milióna eur menej. O rok neskôr už regulačný úrad evidoval splnenie si povinností u 97 % výrobcov elektriny z OZE a u 99 % výrobcov prostredníctvom KVET.

V roku 2014 sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínanú oznamovaciu povinnosť nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013. Ak si chceli výrobcovia zelenej elektriny nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu, museli si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Museli do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež museli každoročne oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Nestačilo tieto údaje oznámiť len jednému, museli tak urobiť aj v prípade regulačného úradu, aj distribučnej spoločnosti.

Zoznam výrobcov elektriny, ktorí si nesplnili povinnosť podľa jednotlivých regiónov:

Výrobcovia elektriny na území prevádzkovateľa regionálnej distribučnej sústavy Západoslovenská distribučná, a.s.

zsd.pdf

Zdroj: ÚRSO

Výrobcovia elektriny na území prevádzkovateľa regionálnej distribučnej sústavy Stredoslovenská distribučná, a.s.

sse-d_zoznam_2019x.pdf

Zdroj: ÚRSO

Výrobcovia elektriny na území prevádzkovateľa regionálnej distribučnej sústavy Východoslovenská distribučná, a.s.

vsd.pdf

Zdroj: ÚRSO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví