Foto: Súd o zrušení Kotlebovej strany nerozhodol, pojednávanie sprevádzal protest (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Rosina, Marián Kotleba, Radovan Hrádek
Zľava: Právny zástupca strany Radovan Hrádek, predseda ĽSNS Marian Kotleba a právny zástupca strany Tomáš Rosina počas pojednávania vo veci návrhu generálneho prokurátora na rozpustenie Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) v pojednávacej miestnosti Najvyššieho súdu SR. Bratislava, 9. apríl 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 9. apríla 17:47

BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR v utorok nerozhodol o zrušení politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Pojednávanie odročili na 29. apríla, kedy by mali vyniesť rozsudok.

Na pojednávanie najvyššieho súdu sa akreditovalo okolo 50 novinárov. V budove aj pred budovou súdu boli sprísnené bezpečnostné podmienky. Pri budove súdu a ministerstva spravodlivosti v Bratislave bolo viacero policajných dodávok a tiež hliadkových vozidiel. V samotnej budove bola posilnená prítomnosť príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Svoju podporu „kotlebovcom“ prišli v utorok pred súd vyjadriť desiatky ľudí. Dorazilo aj viacero jej poslancov, ale aj šéf českej Dělnickej strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Žiadali výsluch Kisku, Fica aj Čižnára

Právny zástupca strany Radovan Hrádek na utorňajšom pojednávaní uviedol, že žaloba na rozpustenie bola na Najvyšší súd SR podaná na politickú objednávku. Ilustroval to napríklad negatívnymi výrokmi prezidenta Andreja Kisku alebo predsedu parlamentu Andreja Danka na adresu strany.

Politicky podľa Hrádeka v tejto súvislosti konala aj Generálna prokuratúra SR, aj keď podľa zákona má byť apolitická. „Ide o prvé konanie po roku 1993, keď sa má zrušiť parlamentná politická strana,“ vyhlásil Hrádek.

Hrádek tiež zdôraznil prepojenie generálneho prokurátora Čižnára so stranou Smer-SD. Čižnár bol totiž podľa Hrádeka zvolený do funkcie výlučne hlasmi Smeru. V rámci konania strana navrhovala Čižnárov výsluch, rovnako ako výsluch Kisku alebo expremiéra Roberta Fica.

Mali by podľa vás rozpustiť Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko?

Prokuratúra tiež podľa Hrádeka argumentovala, že dostala 170 podnetov na rozpustenie strany. Tie sa však podľa neho v podanej obžalobe nenachádzajú. Samotná obžaloba je podľa neho skôr politologickou ako právnou úvahou. Napríklad výroky predstaviteľov strany vytrháva z kontextu, čím sa snaží ovplyvniť senát NS SR.

Niektoré výroky predsedu strany Mariana Kotlebu uvedené v obžalobe sú podľa Hrádeka z obdobia, keď ešte nebol predsedom strany. Odmietol tiež spojitosť strany z rozpustenou Slovenskou pospolitosťou. „Ide o absolútne irelevantné tvrdenia,“ povedal s tým, že stanovy strany fungujú na demokratickom princípe. Zastupuje tiež podľa neho občanov bez ohľadu na národnosť a svetonázor.

Prokuratúre sa nepáči idea domobrany

Pri prednese žaloby na pojednávaní zástupca generálnej prokuratúry vyhlásil, že politická strana je pokračovateľkou politických ambícií rozpustenej Slovenskej pospolitosti – Národnej strany.

Zdôraznil, že pojednávanie vo veci, ako aj návrh na rozpustenie politickej strany je na Slovensku výnimočný a ojedinelý, pričom jediný podobný prípad sa stal v roku 2006, keď bola rozpustená Slovenská pospolitosť.

Podľa prokurátora sa však v tomto prípade oproti roku 2006 podstatné okolnosti nezmenili. Ľudová strana Naše Slovensko má nielen rovnakého predsedu ako rozpustená strana, ale existuje aj názorová a ideologická spriaznenosť oboch subjektov. Predstavitelia ĽSNS podľa prokurátora vystupujú „opatrnejšie, sofistikovanejšie a vyspelejšie“.

Najvyšší súd SR, ĽSNS, Marián Kotleba
Predseda ĽSNS Marian Kotleba počas príchodu na pojednávanie vo veci návrhu generálneho prokurátora na rozpustenie politickej strany Kotelba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v pojednávacej miestnosti Najvyššieho súdu SR. Bratislava, 9. apríl 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Prokuratúra takisto zdôrazňuje, že strana sa vymedzuje voči viacerým inštitúciám a skupinám občanov spôsobom, ktorý presahuje „primerané politické hranice a medze“. Napríklad všetky ostatné politické strany označuje za protinárodné a protikresťanské, a politický systém hodnotí ako totalitný a zločinecký.

V prípade rómskeho etnika zase strana podľa prokuratúry uplatňuje kolektívnu vinu. „Bez výnimky sú považovaní za parazitov a cigánskych extrémistov,“ zdôraznil prokurátor s tým, že prvky rasistickej činnosti predstaviteľov strany „možno postrehnúť v dlhšom časovom horizonte“.

Prokuratúre sa tiež nepáči napríklad idea strany vybudovať domobranu, keďže tá by ako bezpečnostná zložka neplnila príkazy štátu, ale politickej strany. „V demokratickom a právnom štáte to nie je prípustné,“ zdôraznil prokurátor.

Podnet na zrušenie podal Čižnár

Podnet na zrušenie „kotlebovcov“ podal 24. mája 2017 generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Po vyhodnotení rozsiahlych podkladov sa ukázalo, že politická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy, odôvodnil svoj postup Čižnár.

Podľa názoru prokuratúry je cieľom tejto politickej strany odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike. Generálna prokuratúra argumentovala, že dostala vyše 170 podaní s požiadavkou podať Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky návrh na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Stíhaniu čelil aj Kotleba a ďalší poslanci

Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko sa do parlamentu dostala po parlamentných voľbách v roku 2016. Odvtedy viacerí jej poslanci čelili trestnému stíhaniu.

Poslanec Milan M. bol neprávoplatne odsúdený na peňažný trest päťtisíc eur. Súd ho totiž uznal za vinného z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti a etnickej skupine. Dôvodom bol jeho rozhovor pre žilinské Rádio Frontinus, kde sa kriticky vyjadroval na adresu Rómov.

Poslanca Stanislava M. naopak súd neprávoplatne oslobodil spod obžaloby za trestné činy výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Obžaloba poslancovi pripisovala status, v ktorý kritizoval, že prezident Kiska udelil vyznamenania mimo iného osobám židovského pôvodu. Oba prípady má ešte Najvyšší súd SR prejednať v odvolacích konaniach.

Predseda strany Marian K. zase čelil obžalobe pre podozrenie z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Na podujatí svojej strany totiž rozdal trom rodinám šeky po 1 488 eur. Vzniklo tak podozrenie, že strana sa tým prihlásila k známemu neonacistickému symbolu 1488.

Číslo 14 predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede. Sudca Špecializovaného trestného súdu však obžalobu pre procesné pochybenia vrátil prokurátorovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaromír ČižnárMarian Kotleba
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNS Najvyšší súd SR