Najvyšší súd rozhodne o bývalom špeciálnom prokurátorovi Kováčikovi, požiadal o prepustenie z väzby

Dušan Kováčik
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.

Rozhodovanie Najvyššieho súdu SR o bývalom špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, ktoré je vytýčené na utorok 1. marca, sa týka jeho žiadosti o prepustenie z väzby. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu s tým, že ide o „neverejné zasadnutie s účasťou“.

Vinný z podpory takáčovcov

NS SR o veci rozhoduje z dôvodu, že už mu bola postúpená trestná vec Kováčika spolu s jeho odvolaním voči neprávoplatnému odsúdeniu Špecializovaným trestným súdom.

Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik je podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021 vinný z podpory zločineckej skupiny takáčovcov a z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Proti verdiktu sa odvolal

Kováčika súd uznal za vinného aj pre skutky, v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Tým podľa sudkyne Pamely Záleskej spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti. Za to mu uložila trest 14 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Proti verdiktu podal obžalovaný odvolanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikJán ČurillaĽubomír KudličkaĽudovít MakóPamela ZáleskáPavol Konkoľ
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry