Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ustava
Foto: SITA/Marián Peiger
10. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Najvyšší súd kritizuje zmenu ústavy, spomína policajný štát

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Plénum Najvyššieho súdu Slovenskej republiky ostro protestuje proti novele ústavy, ktorú poslanci parlamentu schválili minulý týždeň. Sudcovia najvyššieho súdu poukazujú na to, že zmenu ústavy prijali bez predchádzajúceho pripomienkového konania a rozpravy v odbornej verejnosti.

Ústavný zákon Slovenskej republiky vo vzťahu k súdnej moci uzákonil možnosť ukončiť výkon funkcie sudcu aj iným spôsobom, ako na základe právoplatného odsudzujúceho rozsudku alebo rozhodnutia disciplinárneho senátu. Schválený ústavný zákon a pripravovaný návrh vykonávacích zákonov k tomuto ústavnému zákonu nie sú súladné s medzinárodnými štandardmi, najmä s odporúčaním CM/Rec(2010)12 Výboru ministrov Rady Európy členským štátom o nezávislosti, efektívnosti a zodpovednosti sudcov, prijatým 17. novembra 2010,” uvádza sa v uznesení pléna najvyššieho súdu prijatom na dnešnom zasadnutí.

REAKCIE POLITIKOV, LGBTI OSÔB a BISKUPOV sa dočítate v TÝCHTO ČLÁNKOCH

—>>>

Novela ústavy je podľa LGBTI odporný kšeft, biskupi ďakujú

KDH a Smer si podľa SaS zmenou ústavy sľúbili lásku

Protiústavný postup výkonnej moci

Zmenami, ako sú napríklad bezpečnostné previerky súčasných sudcov, odňatie trestnoprávnej imunity sudcov a finančné postihy za rozhodovaciu činnosť sudcov, sa podľa uznesenia vyslovuje kolektívna vina iba jednej z mocí členského štátu EÚ bez toho, aby bezpečnostné previerky boli vykonané i u moci zákonodarnej a moci výkonnej.

Tento postup výkonnej moci a moci zákonodarnej s využitím policajných a spravodajských zložiek je protiústavný a retroaktívny a navyše likviduje nezávislosť súdnej moci, je to začiatok policajného štátu na Slovensku a znamená ohrozenie právneho štátu,” píše sa ďalej v uznesení.

Obavy z tohto stavu podľa uznesenia vyslovila i Európska asociácia sudcov (EAJ), ktorej prezident zaslal slovenskému prezidentovi, premiérovi a ministrovi spravodlivosti listy obsahujúce znepokojenie nad pripravovanými zmenami v justícii. Plénum najvyššieho súdu považuje prijatý ústavný zákon v časti týkajúcej sa justície za nesúladný s ústavnými princípmi právneho štátu a porušujúci základné európske štandardy na nezávislosť súdov a súdnictva ako celku. Plénum súdu vyzýva Národnú radu Slovenskej republiky, aby aktívne konala a prinavrátila do Ústavy Slovenskej republiky demokratické zásady trojdelenia štátnej moci.

Posledné slovo bude mať prezident

V novele ústavy poslanci minulý týždeň schválili plošné preverovanie sudcovskej spôsobilosti pre všetkých sudcov. O tom, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne, bude rozhodovať súdna rada. O strate predpokladov sudcovskej spôsobilosti rozhodne disciplinárny senát.

O sťažnosti proti uzneseniu súdnej rady o sudcovskej spôsobilosti bude rozhodovať ústavný súd. Súdna rada bude sudcov preverovať na základe podkladov od Národného bezpečnostného úradu. Posledné slovo pri menovaní a odvolávaní sudcov bude mať prezident. Sudcovia podľa novely prídu o trestnoprávnu imunitu, na súhlas s ich trestným stíhaním už nebude potrebný súhlas ústavného súdu. Súhlas ústavného súdu však bude naďalej potrebný na vzatie sudcu do väzby.

Viac o ústavnej zmene sa dočítate V TOMTO ČLÁNKU.

Odporúčané články

Plošné previerky sudcov sú zlým krokom, varujú odborníci Novela ústavy je podľa LGBTI odporný kšeft, biskupi ďakujú

Témy

Diskusia

pravy klasik Slovensku by sa zišiel policajny štat,system ktory je napr.v Singapure. ___________ Odvolávať sa na spomenuté odporúčanie "CM/Rec..." je podľa mňa od sudcov formalistické, byrokratické a hlavne oportunistické. To je vhodné v takých štátoch ako je Nemecko alebo Francúzsko, kde sú sudcovia aspoň trochu poctiví. Na Slovensku to má skôr opačný efekt... Úžerník prezident Keď sudcovia na Slovensku nie sú spokojní s úpravou Ústavy SR - previerkami,to zamená,že je pre justíciu na Slovensku,hlavne však pre spravodlivosť na Slovensku úprava Ústavy SR je VYNIKAJÚCA A PROSPEŠNÁ !!!!!!!!!!! Previerok sa bojí len ten sudca ,ktorý skutočne... fanatikmodrák Už sa sudcovia boja pravdy a konečne začnú pracovať. Doteraz len "darebačili" a ich výkonnosť oproti sudcom v zahraničí je len cca 10 %. Bežná odpoveď zo súdu mi prišla za 106 dní. Poznám sudcu, ktorý ide do roka 7...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...