Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svecova kiska
Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a Daniela Švecová počas jej vymenovania za predsedníčku Najvyššieho súdu SR. Bratislava, 2. október 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
2. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Najvyšší súd má novú predsedníčku, vymenoval ju Kiska

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Daniela Švecová je nová predsedníčka Najvyššieho súdu SR. Do funkcie ju vo štvrtok vymenoval prezident Andrej Kiska.

Švecovej menovanie je dôležité pre Slovensko, tvrdí Kiska

Nová predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová dostala podľa prezidenta Andreja Kisku mandát a príležitosť na obnovenie dôvery verejnosti v slovenskú justíciu. Podčiarkol, že jej menovanie je preto výnimočné nielen pre NS SR a celú justíciu, ale doslova pre celé Slovensko.

.

Zvolenie Švecovej bolo podľa hlavy štátu “ prijaté s nádejou, že sa skončí jedna éra v našej justícii“ a že k tomu nová šéfka „prispejete svojou autoritou, osobným nasadením, životnou skúsenosťou, rozvahou, a ak treba, tak aj odvahou“. Prezident verí, že Švecová dokáže ustrážiť nezávislosť a nestrannosť najvyššieho súdu.

Tiež, že z našej najvyššej súdnej inštitúcie už nebude počuť hlasy o diskriminačnom prístupe vedenia. Prezident Kiska zároveň vyjadril nádej, že najvyššiemu súdu sa pod vedením Švecovej podarí prispieť k predvídateľnosti práva a k právnej istote na Slovensku a bude zjednocovať výklad zákonov a iných záväzných právnych predpisov.

Švecová chce zvýšiť dôveryhodnosť súdu

Nová predsedníčka NS SR Daniela Švecová zdôraznila, že jej cieľom v novej funkcii je zvýšiť dôveryhodnosť súdu. „Treba zrýchliť súdne konanie a zvýšiť jeho kvalitu,“ doplnila. Zároveň uviedla, že je za nulovú toleranciu korupcie. Konkrétne kroky zatiaľ nespresnila, lebo sa musí zoznámiť s agendou, preštuduje si spisy a potom uvidí, čo urobí. Dodala ale, že súd je zasypaný množstvom agendy. Najhoršia je situácia na civilnom úseku, kde bolo k minulému mesiacu 5-tisíc nevybavených vecí. Na správnom kolégiu to bolo 3 100, na obchodnom 3 500 a na trestnom 250, konštatovala.

Danielu Švecovú zvolila Súdna rada SR 16. septembra za predsedníčku Najvyššieho súdu SR. Na post nastúpi po Štefanovi Harabinovi, ktorý bol predsedom Najvyššieho súdu s prestávkou desať rokov. Na Najvyššom súde SR je Švecová od roku 1990. V rokoch 2005 až 2010 bola podpredsedníčkou súdu. Po zvolení vyhlásila, že prvoradou úlohou bude skrátiť prieťahy v súdnom konaní.

Najvyšší súd SR je najvyšším orgánom súdnej moci na Slovensku. Rozhoduje o opravných prostriedkoch podaných proti rozsudkom (prípadne iným rozhodnutiam) vydaným nižšími súdmi. V rozsahu svojej právomoci zabezpečuje jednotný výklad zákonov. Momentálne na ňom pracuje 79 sudcov. Sú tam štyri kolégiá – občianskoprávne, obchodnoprávne, správne a trestnoprávne.

Životopis Daniely Švecovej

JUDr. Daniela Švecová sa narodila 19. júla 1951 v Nových Zámkoch. V roku 1974 ukončila štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1977 vykonala rigoróznu skúšku a v roku 1986 II. atestáciu v rámci rezortu Ministerstva spravodlivosti SR.

Od roku 1974 pracovala na Okresnom súde v Trnave ako justičná čakateľka. Od roku 1975 bola predsedníčkou senátu na tomto súde a v rokoch 1980-81 predsedníčkou senátu na Okresnom súde v Nových Zámkoch. V rokoch 1981-90 pracovala na Krajskom súde v Bratislave, najskôr ako sudkyňa, neskôr ako predsedníčka senátu. Od roku 1991 pracuje na Najvyššom súde (NS) SR v Bratislave, do 1. januára 1999 ako sudkyňa a od 1. januára 1999 ako predsedníčka senátu.

Súdna rada SR zvolila Danielu Švecovú za podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR 2. mája 2005. Na tomto poste skončila v máji 2010, pričom sa už pred koncom svojho funkčného obdobia uchádzala o post kandidátky na funkciu podpredsedníčky aj na ďalšie obdobie, ale súdna rada ju nezvolila.

Švecová od 2. októbra 2007 do 2. októbra 2012 pôsobila aj v súdnej rade.

Odporúčané články

Harabin napáda voľby šéfa najvyššieho súdu, nemali by platiť Prečítajte si Kiskov prejav z Valného zhromaždenia OSN

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...