Najvyšší súd môže na samostatnú budovu zabudnúť

Najvyšší súd SR NS
Najvyšší súd SR SITA

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Najvyšší súd SR sa v najbližších troch rokoch pravdepodobne nedočká samostatnej budovy, po ktorej dlhodobo volá. Vyplynulo to z diskusie Súdnej rady SR s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, ktorá jej členom prišla osobne prezentovať návrh rozpočtu súdnictva na roky 2012 až 2014.

V spoločnej budove sídli NS SR aj Ministerstvo spravodlivosti SR. „Netreba asi pripomínať, že asi je to jediný najvyšší súd na svete, ktorý nemá samostatnú budovu,“ povedala na rokovaní členka súdnej rady Ida Hanzelová, ktorá je zároveň sudkyňou NS SR.

Žitňanská pripomenula, že v roku 2005 existoval projekt výstavby spoločného sídla MS a vedenia Zboru väzenskej a justičnej stráže na Páričkovej ulici na pozemkoch ZVJS. „Ale v rozpočte neboli zdroje na tento projekt a padol,“ dodala Žitňanská.

Podľa jej slov ministerky spravodlivosti je teraz nereálne, aby vláda dala peniaze na vybudovanie nového sídla ministerstva. „Je naozaj náročné si predstaviť, že by vláda dala prostriedky na výstavbu novej budovy ministerstva spravodlivosti,“ povedala. Mrzí ju, že keď bol rozpočet v lepšom stave, tak sa v projekte nepokračovalo.

Predseda súdnej rady a NS SR Štefan Harabin sa ohradil, že by sa bývalá vláda nezaoberala otázkou samostatného sídla najvyššieho súdu. V staršom projekte, ktorý spomenula ministerka, podľa Harabina nemohli pokračovať. „Urobili ste so Špeciálnym súdom sekeru v štátnom rozpočte pol miliardy korún,“ vyhlásil Harabin.

Ministerka považuje situáciu spoločného sídla MS SR a NS SR za veľmi neštandardnú a nešťastnú. S možnosťou samostatnej budovy sa nepočíta ani v rozpočtovom výhľade do roku 2014, tam sú plánované peniaze na súdne budovy v najkritickejšom stave. „Nepúšťam to z hlavy, pre mňa to nie je téma, na ktorú by som nemyslela,“ ubezpečovala ministerka. Ministerstvo sleduje aj uvoľňovanie budov štátnej správy, ale v hlavnom meste medzi nimi nie je vhodný objekt.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Harabin
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNS Najvyšší súd SR