Najvyšší súd nevyšiel Varehovi v ústrety, ostáva vo väzbe

Mikulas vareha
Zľava: Prvá dáma SR Silvia Gašparovičová a pestovateľ Mikuláš Vareha rozdali darčeky pacientom detskej onkológie v Detskej fakultnej nemocnici Klinike detskej onkológie Kramáre. Bratislava, 17. december 2008. Foto: SITA/Michal Burza

Veľkopodnikateľ Vareha

Mikuláša Varehu zadržala polícia 1. marca 2011. Pôvodne ho stíhali za daňové prehrešky za takmer 29 miliónov eur. Obvinenie mu postupne rozšírili o skutky, ktoré sa údajne stali v roku 2010.

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Podnikateľ Mikuláš Vareha z východného Slovenska ostáva vo väzení, na neverejnom zasadnutí o tom v utorok rozhodol Najvyšší súd Slovenskej republiky.

Zamietol sťažnosť veľkopodnikateľa voči predĺženiu väzby, o ktorej rozhodol 15. augusta Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta podal obžalobu na súd 30. júla. Mikulášovi Varehovi kladie za vinu pokračujúci trestný čin skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty.

Celková hroziaca škoda je vyčíslená na vyše 58 miliónov eur, pričom 57,6 milióna je krátenie daní a vyše pol milióna eur neoprávnené uplatnenie DPH. V prípade uznania viny hrozí Mikulášovi Varehovi trest až 16 rokov odňatia slobody.

Zemplínsky podnikateľ má na svedomí aj obchody s lykožrútom a 55 miliónmi euroočiek (štepné prúty jabloní), deklaroval aj obchody s hoblinami, polinami a inými komoditami. Rozsah prípadu je obrovský – spis má 83 zväzkov a vypočuli 650 svedkov, z ktorých bolo asi 600 zamestnancov podnikateľa zo Zemplína.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš Vareha