Najvyšší súd oslobodil Kotlebovho poslanca Mizíka, za nenávistný status na Facebooku pykať nebude

Stanislav Mizík
Poslanec Stanislav Mizík (ĽSNS) Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.
  • aktualizované 9. júla, 12:26

Najvyšší súd SR na utorkovom verejnom zasadnutí zamietol odvolanie prokurátora voči oslobodzujúcemu rozsudku v prípade poslanca parlamentu Stanislava Mizíka. Správoplatnil tak rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z júla minulého roku.

Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné. Poslanec parlamentu za Ľudovú stranu Naše Slovensko čelil obžalobe za trestné činy výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Ako však skonštatoval minulý rok Špecializovaný trestný súd, nebolo dokázané, že skutky prostredníctvom publikovania protižidovského statusu na sociálnej sieti spáchal obžalovaný.

Predložili len nepriame dôkazy

Najvyšší súd sa s týmto tvrdením stotožnil, keďže podľa predsedu senátu predložila prokuratúra v tomto prípade len nepriame dôkazy. Tie podľa neho nie sú dostatočným predpokladom na uznanie viny.

„Výrok o vine by nebol dôkazom úplnej jednoznačnosti,“ povedal predsedu senátu s tým, že napríklad nie je možné technicky dokázať, kto manipuloval s profilom Volá hlas Gemera – Ľudová strana Naše Slovensko, na ktorom bol zverejnený status kritizujúci pôvod osôb ocenených vtedajším prezidentom Kiskom.

Rovnako napríklad nie je možné poslancovi pričítať v neprospech, že pred súdom odmietol vypovedať. Ide totiž o jeho právo. Poslancov obhajca Tomáš Rosina po skončení verejného zasadnutia skonštatoval, že v demokratickom a právnom štáte sú orgány činné v trestnom konaní ustáliť dôkaznú situáciu „nado všetky pochybnosti“. To že zhromaždené dôkazy proti poslancovi sú nepriame pripustil v podanom odvolaní aj prokurátor.

Napadol zoznam ocenených osobností

Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca obžaloval po tom, čo údajne 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod.

V tomto prípade išlo napríklad o historika Ivana Kamenca, režiséra Juraja Herza alebo Evu Mosnákovú, ktorá sa angažuje v oblasti pripomínania si obetí holokaustu. Poslanec, ktorý sa na utorkovom verejnom zasadnutí nezúčastnil svoju vinu poprel.

Jeho stranícky kolega Rastislav Schlosár v utorok pre médiá uviedol, že strana sa z rozhodnutia najvyššieho súdu úprimne teší. „To, že je nevinný, a to, že išlo o politický proces, sme tvrdili od samého začiatku,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Mizík
Firmy a inštitúcie FacebookKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNS Najvyšší súd SR