Najvyšší súd ponechal na slobode obvinenú sudkyňu z Kočnerovej Threemy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner
Obžalovaný Marian Kočner počas prestávky na predbežnom verejnom prejednaní obžaloby obvinených v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Pezinok, 19. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok ponechal obvinenú sudkyňu Zuzanu M., ktorá rozhodovala občianskoprávny spor o jednu z miliónových zmeniek a jej vyplatenie si nárokoval Marian Kočner, na slobode. Médiám to po skončení dnešného zasadnutia súdu s vylúčením verejnosti povedala prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry.

Doplnila, že do väzby nepôjde ani obvinený podnikateľ Ladislav M. Obe osoby polícia obvinila po akcii Búrka. Špecializovaný trestný súd ani najvyšší súd sa však nestotožnili s návrhom na ich väzobné stíhanie. Štvrtkový verdikt NS SR je právoplatný.

Špecializovaný trestný súd vzal v sobotu do väzby obvinených Moniku J., Denisu C., Eugena P., Richarda M. a Miroslava M.

Štyria sudcovia a advokát majú byť stíhaní väzobne pre možné ovplyvňovanie svedkov a Miroslav M., Eugen P. a Richard M. aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti. Súd zároveň vtedy prepustil sudkyňu Zuzanu M. a ďalších dvoch obvinených – bývalú sudkyňu Miriam R. a Ladislava M.

Prokurátor aj obvinení, ktorých vzali do väzby, podali proti rozhodnutiu sťažnosti. V prípade Miriam R. však prokuratúra neskôr sťažnosť proti nevzatiu do väzby stiahla s tým, že dôvody väzby pominuli. O sťažnosti pätice vzatej do väzby bude najvyšší súd rozhodovať v piatok doobeda.

Akcia „Búrka“

Národná kriminálna agentúra zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom Búrka zadržali vyšetrovatelia viacero osôb. Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti. Ústavný súd SR však iba v prípade piatich sudcov povolil, aby sa rozhodovalo o ich vzatí do väzby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR