Najvyšší súd SR rozhodne vo štvrtok v kauze Tipos

Bombu nenašli, anonyma áno
Anonym krátko po 09:00 ohlásil bombu na Najvyššom súde SR na Župnom námestí a Generálnej prokuratúre na Štúrovej ulici v Bratislave. Obe budovy evakuovali. Nasledovali pyrotechnické prehliadky aj za pomoci služobných psov. Ani v jednej budove sa bomba nenašla, pravdepodobne sa však našiel anonym, ktorý bomby ohlásil. Malo by ísť o 45 ročnú ženu z okresu Levice. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Najvyšší súd SR vyhlási vo štvrtok verdikt v známom spore medzi národnou lotériovou spoločnosťou Tipos a spoločnosťou Športka. V spore, ktorý trvá už od roku 2000, má dovolací senát Najvyššieho súdu SR rozhodnúť o tom, či bude musieť Tipos zaplatiť za údajne neoprávnené používanie know-how viac ako 66 mil. eur. Súčasný minister financií Ivan Mikloš pritom označuje tento súdny spor za takmer dokonaný podvod.

Najvyšší súd SR v rámci mimoriadneho dovolania rieši svoje vlastné právoplatné rozhodnutie z augusta 2008, podľa ktorého Tipos využíval know-how na prevádzkovanie lotériových hier neoprávnene. Na základe tohto rozhodnutia národná lotériová spoločnosť uzavrela dohodu o urovnaní s novým vlastníkom pohľadávky po Športke, cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited. Podľa tejto dohody mal Tipos Lemikonu zaplatiť takmer 66,4 mil. eur. Zaplatil však len prvú splátku v sume necelých 16,6 mil. eur, keďže v decembri 2008 bol verdikt najvyššieho súdu napadnutý mimoriadnym dovolaním generálneho prokurátora, čím sa vykonateľnosť rozhodnutí súdu odložila.

Podnet generálnemu prokurátorovi na podanie mimoriadneho dovolania proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR v prípade Tipos podal koncom novembra 2008 vtedajší opozičný poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Pre túto kauzu sa pritom v skrátenom legislatívnom konaní menil aj Občiansky súdny poriadok. Zmena mala možniť generálnemu prokurátorovi, aby mohol požiadať o okamžitý odklad vykonateľnosti rozhodnutia súdu.

Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, kedy Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s. r. o. na cyperskú spoločnosť Lemikon Limited.

Tipos, národná lotériová spoločnosť, a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR v januári 1993 a s obchodným menom Tipos, a.s. pôsobila do júna 2005. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Venuje sa prevádzkovaniu lotériových a hazardných hier, prostredníctvom siete on-line obchodno-prevádzkových miest a aj prostredníctvom internetu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Mikloš
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR