Najvyšší súd v USA podporil Trumpov zákaz vstupu pre občanov moslimských krajín

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP.

WASHINGTON 26. júna (WebNoviny.sk) – Americký Najvyšší súd v pondelok podporil rozhodnutie, ktorým chce prezident Donald Trump zakázať vstup do USA občanom šiestich prevažne moslimských štátov.

Najvyššia súdna inštancia v krajine tak ukončila mesiace naťahovania sa a navzájom si protirečiacich rozsudkov nižších súdov, z ktorých mnohé označili Trumpove rozhodnutie za nenáležité a v rozpore so zákonom. Najvyšší súd však voči nemu námietky nemá, pridal k nemu len jediný dodatok: Zákaz vstupu sa nebude týkať osôb, ktoré budú vedieť preukázateľne zdokladovať príbuzenstvo s osobou žijúcou v Spojených štátoch.

Trump už toto rozhodnutie nazval „veľkým víťazstvom národnej bezpečnosti„. V reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu v pondelok vyhlásil, že je jeho „primárnou zodpovednosťou“ držať amerických občanov v bezpečí.

V posledných týždňoch viaceré nižšie súdy Trumpov zákaz vstupu pre občanov šiestich prevažne moslimských krajín zamietli. „Téma prisťahovalectva nie je otázkou, o ktorej by mohol rozhodovať jeden človek, dokonca ani ak ide o prezidenta,“ namietal napríklad pred dvoma týždňami vo svojom rozsudku odvolací súd v San Franciscu.

Federálny sudca z Havajských ostrovov Trumpove nariadenie zamietol už v marci s odôvodnením, že ide „len o veľmi jemne zahalený zákaz moslimov„. Trump podľa neho nedostatočne preukázal, že by vstup občanov týchto krajín na americkú pôdu predstavoval ohrozenie amerických záujmov.

Podľa Trumpovho nariadenia má byť – zatiaľ na obdobie troch mesiacov – zakázaný vstup na územie Spojených štátov pre všetkých občanov Iránu, Líbye, Sýrie, Somálska, Sudánu a Jemenu, a na štyri mesiace by malo byť úplne a bez výnimky zastavené prijímanie utečencov do USA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump