Najvyšší súd vo Venezuele pomohol Madurovi v prezidentských voľbách, vylúčil opozičné zoskupenie

Nicolás Maduro
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: archívne, SITA/AP.

CARACAS 26. januára (WebNoviny.sk) – Venezuelský najvyšší súd vylúčil z prezidentských volieb najvýznamnejšie opozičné zoskupenie. De facto tak vydláždil cestu k znovuzvoleniu súčasného socialistického prezidenta Nicolása Madura.

Najvyšší súd v piatok rozhodol, že volebná komisia musí vylúčiť koalíciu Okrúhly stôl demokratickej jednoty (MUD), ktorá zoskupuje hlavné opozičné strany. Zároveň povolil novú registráciu strán až o šesť mesiacov, teda až po termíne volieb.

Venezuelské provládne ústavodarné zhromaždenie tento týždeň rozhodlo, že prezidentské voľby sa budú v krajine konať najneskôr do 30. apríla. Uskutočnia sa v čase, keď sa vláda snaží o upevnenie moci podkopanej zhoršujúcou sa ekonomickou krízou. Na základe venezuelskej ústavy sa nové šesťročné funkčné obdobie prezidenta musí začať v januári 2019.

Hoci sa voľby môžu konať kedykoľvek pred týmto termínom, zvyčajne ich v posledných rokoch organizovali ku koncu roka, aby sa nepredlžovalo prechodné obdobie. Vynorili sa teda špekulácie, že hlasovanie sa uskutoční v prvej polovici roka preto, aby vláda mohla ťažiť zo súčasnej nejednotnosti opozície. Prezident Maduro už oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nicolas Maduro