Najvyšší súd vrátil Kýbla s Vinckom na Špecializovaný trestný súd

Súdy
Foto: ilustračné, www.thinkstock.com.

BANSKÁ BYSTRICA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Senát Najvyššieho súdu SR v stredu na návrh prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry kauzu sýkorovcov pod vedením Róberta L., zvaného Kýbel odňal Krajskému súdu v Banskej Bystrici a prikázal Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica. Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca Najvyššieho súdu SR Boris Urbančík.

Prípad sa tak vracia pôvodnému senátu ŠTS. Ten vo veci už dva razy rozhodol, ale Najvyšší súd SR zrušil doterajšie rozsudky v tejto veci.

Zároveň mu prípad odňal a prikázal konať Krajskému súdu v Banskej Bystrici. Ten 20. augusta na neverejnom zasadnutí rozhodol, že Róbert L., zvaný Kýbel ostáva vo väzbe a obžalovaného Ivana C., prezývaného Vincko prepustil z väzby s obmedzeniami.

Vincko opäť vo väzbe

Už 28. septembra sa Vincko na návrh prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry ocitol vo väzbe opäť. Tentoraz pre obvinenia z troch doteraz neriešených vrážd a nedovoleného ozbrojovania.

Sudca ŠTS akceptoval názor prokurátora, že ide o novú vec a je možné zobrať do väzby obvineného sýkorovca. Ivanovi C. sa totiž 25. septembra naplnila maximálna päťročná lehota jeho väzby v kauze Róberta L. a spoločníkov.

Skupinu stíhajú za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy, všeobecné ohrozenie a iné trestné činy.

Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku. Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997.

Kýbel mal prezývku Gestapák

Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou. Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roka 2012.

Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie. Na pojednávaní odmietol vypovedať, prečítal iba sedemstranovú písomnosť.

V nej odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritória pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania po smrti Sýkoru. Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky. Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách.

S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral.

Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015

Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici začalo v januári 2015 v neprítomnosti Róberta L., Martina B. a Jozefa R.

Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Martina B., zvaného Rus a o dva týždne v Nemecku Róberta L.. Tým sa proces predĺžil. Na pojednávaní nebol prítomný Jozef R., ktorý je vo väzení v Maďarsku.

Oba rozsudky v tejto veci Najvyšší súd SR zrušil, odňal prípad senátu Špecializovaného trestného súdu a prikázal konať Krajskému súdu v Banskej Bystrici. Iný senát Najvyššieho súdu SR však rozhodol, že kauza sa vracia na špecializovaný súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom