Najvyšší súd vytýčil termín odvolacieho konania s Kotlebovým poslancom Stanislavom M.

Stanislav Mizík
Poslanec Stanislav Mizík (ĽSNS) Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR na 9. júla vytýčil verejné zasadnutie s poslancom parlamentu za Ľudovú stranu Naše Slovensko Stanislavom M.

Toho Špecializovaný trestný súd v Pezinku v júli minulého roka oslobodil spod obžaloby za trestné činy výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Ako skonštatoval samosudca, nebolo dokázané, že skutky spáchal obžalovaný. Prokurátor voči verdiktu podal odvolanie.

Zoznam ocenených prezidentom Kiskom

Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca obžaloval pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Poslanec údajne 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod. V tomto prípade išlo napríklad o historika Ivana Kamenca, režiséra Juraja Herza alebo Evu Mosnákovú.

Podľa statusu pripisovaného poslancovi prezident Kiska sa buď zbláznil, alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania. „Udeľovanie štátnych vyznamenaní Kiskom otočilo zdravý rozum hore nohami,“ napísal podľa obžaloby.

Nemusí dokazovať svoju nevinu

Negatívne komentoval udelenie vyznamenania aj Michalovi Kaščákovi, ktorý je podľa údajných vyjadrení Stanislava M. organizátor zvráteného festivalu Pohoda. Na adresu spisovateľky Daniely Šilanovej podľa obžaloby napísal, že bola fanatička do cigánskych zvykov.

Podľa verdiktu súdu však nebola istota, že obžalovaný vytvoril daný status, ani v tom, že ho zverejnil. Obžalovaný podľa súdu nie je povinný dokazovať svoju nevinu, je naopak povinnosť obžaloby dokázať jeho vinu.

V septembri sa najvyšší súd bude zaoberať prípadom Milana M., straníckeho kolegu Stanislava M.. Ten bol za výroky na adresu Rómov neprávoplatne odsúdený na finančnú pokutu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Mizík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNS Najvyšší súd SR