Najzaujímavejšie fakty a čísla z olympiády v Londýne

Londyn

LONDÝN 13. augusta (WEBNOVINY) – Zaujímavosti po skončení olympijských hier v Londýne:

Americkí plavci Michael Phelps a Missy Franklinová získali po štyri zlaté medaily, čím sa stali najúspešnejšími športovcami Hier XXX. olympiády.

Michael Phelps s trofejou
Prezident Medzinárodnej plaveckej federácie Julio Maglione odovzdal po plaveckých pretekoch XXX. olympiády americkému plavcovi striebornú trofej za jeho famózne výsledky. Lúčil sa tak so špeciálnou trofejou. Foto: SITA/AP

Jedine v atletickom šprinte mužov na 200 m a v ženskom fleurete boli na stupňoch víťazov športovci z jednej krajiny. Podarilo sa to šprintérom Jamajky a šermiarkam z Talianska.

Obrazom: Usain Bolt získal zlato na pretekoch na 200 m

Usain Bolt pohodlne postúpil do semifinále
Jamajský šprintér Usain Bolt počas kvalifikácie behu na 200 m. Foto: SITA/AP

Usain bolt

Kanaďan Ian Millar súťažil na 10. olympijských hrách v kariére, čím sa stal rekordérom v počte účastí. Millar sa predstavil v jazdectve.

Medailu na Hrách XXX. olympiády získalo celkovo 85 národných olympijských výborov. Zlatú medailu získali športovci z 54 krajín.

Najmladšou medailistkou sa v Londýne stala mexická skokanka do vody Alejandra Orozcová, ktorá získala striebro vo veku 15 rokov a 103 dní.

Najmladšou olympijskou víťazkou bola v Londýne litovská plavkyňa Ruta Meilutyte, ktorá triumfovala na 100 m prsia vo veku 15 rokov a 133 dní.

Ruta Meilutyte na olympiáde v Londýne
Litovská plavkyňa Ruta Meilutyte sa teší z olympijského víťazstva na OH po finále žien na 100 m prsia. Foto: SITA/AP

Najstarším medailistom z OH 2012 je Mark Todd z Nového Zélandu, ktorý získal bronz v tímovej súťaži jazdeckej všestrannosti vo veku 56 rokov.

Najstarším olympijským víťazom v Londýne bol 54-ročný Nick Skelton z Veľkej Británie v jazdectve.

Najstarším súťažiacim na Hrách XXX. olympiády bol 71-ročný Hiroši Hokecu z Japonska, ktorý súťažil v jazdectve.

Plavec Michael Phelps prekonal rekord bývalej sovietskej gymnastky Larisy Latyninovej v počte olympijských kovov. Kým Latyninová ich získala počas kariéry 18, Phelps ich má 22, z toho 18 zlatých.

Štvrtý deň na olympiáde v Londýne
Michael Phelps
Zlatý medailista Michael Phelps (vpravo) po víťazstve v krátkej polohovke na OH v Londýne. Foto: SITA/AP

Zlatý medailista Michael Phelps (vpravo) s krajanom Ryanom Lochtem po víťazstve v krátkej polohovke na OH v Londýne. Foto: SITA/AP
Zlatý medailista Michael Phelps (vľavo) a Ryan Lochte počas krátkej polohovky na OH v Londýne. Foto: SITA/AP
Zlatý medailista Michael Phelps po víťazstve v krátkej polohovke na OH v Londýne. Foto: SITA/AP

Nemecká cyklistka Judith Arndtová získala medailu na ceste i na dráhe.

Brazílčanka Cristiane strelila na olympijských futbalových turnajoch už dvanásť gólov a je po Londýne ich historicky najlepšou strelkyňou.

Americké šprintérky na 4×100 m prekonali vo finále 27 rokov starý svetový rekord kvarteta NDR z októbra 1985.

DeeDee Trotter

Čína utvorila nový olympijský rekord, na posledných hrách od Atén 2004 minimálne jednu medailu získala počas 33 súťažných dní v rade. Doteraz v tejto štatistike dominovali Američania, ktorí v rokoch 1996 až 2004 sa radovali počas 32 dní za sebou.

Basketbalisti USA dali v zápase základnej skupiny Nigérii 156 bodov, čo je najvyšší počet niektorého z tímov v zápase v olympijskej histórii.

USA - Nigéria 156:73
Basketbalisti Nigérie sa snažia ubrániť Anthonyho Davisa. Foto: SITA/AP

Efektná smeč amerického basketbalistu Russella Westbrooka (7) v zápase s Nigériou. Foto: SITA/AP
Zakončenie Anthonyho Davisa v zápase s Nigériou. Foto: SITA/AP
Radosť LeBrona Jamesa po víťazstve nad Nigériou. Foto: SITA/AP
Efektná smeč amerického basketbalistu Russella Westbrooka v zápase s Nigériou. Foto: SITA/AP

Zlatá medaila kajakára Eda McKeevera na 200 m bola pre Veľkú Britániu jubilejnou 200. na OH, ktoré sa konali v Londýne (1908, 1948, 2012).

Po víťazstve Usaina Bolta na 200 m poslali za minútu fanúšikovia 80 000 odkazov a správ na Twitteri.

Keňan David Rudisha sa stal prvým mužom histórie, ktorý utvoril na 800 m tri svetové rekordy a prvým po 36 rokoch od Alberta Juantorenu z Kuby, ktorý na tejto trati prekonal maximum priamo na olympijských hrách.

David Rudisha po finále behu na 800 m
Kenský bežec David Rudisha počas finále v behu na 800 m. Foto: SITA/AP

Kenský bežec David Rudisha oslavuje triumf a nový svetový rekord po olyKenský bežec David Rudisha oslavuje triumf a nový svetový rekord po olympijskom finále v behu na 800 m.mpijskom finále v behu na 800 m. Foto: SITA/AP
Kenský bežec David Rudisha oslavuje triumf a nový svetový rekord po olympijskom finále v behu na 800 m. Foto: SITA/AP

Michael Phelps sa stal prvým športovcom, ktorý získal minimálne tri zlaté medaily na troch rôznych olympijských hrách.

Veľká Británia získala 29 zlatých medailí a celkovo 65 cenných kovov, čo je jej druhý najlepší výsledok na OH. Viac ich získala iba v roku 1908, keď rovnako v Londýne získali domáci športovci 55 zlatých a celkovo 136 medailí.

Finále dvojhry mužov na olympiáde
Britský tenista Andy Murray počas finálového zápasu proti Rogerovi Federerovi zo Švajčiarska na olympijskom turnaji vo Wimbledone. Foto: SITA/AP

Švajčiar Roger Federer počas zápasu proti Andymu Murrayovi z Veľkej Británie vo finále olympijského turnaja v areáli prestížneho Wimbledonu. Foto: SITA/AP

USA získali v atletických súťažiach na OH celkovo 29 medailí, z toho deväť zlatých, a už na šiestych hrách za sebou vyhrali v tomto športe bilanciu krajín.

Sedmička krajín získala na OH 2012 svoju prvú medailu v histórii. Premiérovo sa tešili v Bahrajne, Botswane, Gabune, Grenade, Guatemale, Čiernej Hore a na Cypre. Premiérového olympijského víťaza mali Srbsko a Grenada.