Najzávažnejším problémom LGBT ľudí na Slovensku sú predsudky, stereotypy, či nepochopenie

Dúhový PRIDE Bratislava 2017
Účastníci 7. ročníka pochodu Dúhový PRIDE Bratislava 2017 v centre mesta. Podujatie organizujú LGBTI združenia Queer Leaders Forum a Iniciatíva Inakosť. Bratislava, 19. august 2017. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Lesby, gejovia, bisexuálni a transrodoví ľudia, ktorí sa zapojili do celoslovenského LGBT prieskumu, považujú za najzávažnejší problém LGBT ľudí na Slovensku predsudky, stereotypy, nepochopenie a ignoranciu LGBT ľudí.

Tohto názoru je 81,9 percenta respondentov a respondentiek. Ide o postoj spoločnosti, štátnych inštitúcií a ľudí v ich okolí, ktorý sa ich dotýka, vyplýva z prieskumu občianskeho združenia Iniciatíva inakosť, zverejnenom na ich stránke.

Stigma, nadávky a šikana v škole

Celoslovenský LGBT prieskum 2017 je podľa nich prelomový a doteraz najväčší prieskum mapujúci život a problémy lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí. Prieskum uskutočnila Iniciatíva Inakosť prostredníctvom online dotazníka s uzávierkou v novembri 2017. Celkovo sa do neho zapojilo 2088 ľudí, ktorí sa sami identifikujú ako LGBT ľudia, žijú na Slovensku a sú starší ako 15 rokov.

Ako ďalej vyplýva z výsledkov prieskumu, 66,7 percenta respondentov trápi najmä nedostatok všeobecnej rovnosti, akceptácie a chýbajúcich zákonných práv. To potvrdili aj ich odpovede na iné otázky, z ktorých vyplýva, že akceptácia LGBT ľudí v spoločnosti a zákonnej oblasti nenapreduje. Za najzávažnejší problém 52,7 percenta považuje stigmu, nadávky, šikanu v škole.

Finančná podpora ministerstva spravodlivosti

Keď ide o prejavy vo vzťahu k LGBT ľuďom v každodennom živote na Slovensku, veľká väčšina, až 79 percent respondentov a respondentiek, považuje za rozšírené príležitostné žarty o LGBT ľuďoch.

Vyjadrenia nenávisti a averzie na Slovensku voči LGBT ľuďom považuje za rozšírené 75 percent respondentov a respondentiek. Na otázku, či zažili diskrimináciu preto, že sú LGBT, až 39,1 percenta respondentov a respondentiek odpovedalo, že áno.

Výsledky prieskumu si možno pozrieť na: http://inakost.sk/akym-problemom-celia-lgbt-ludia-na-slovensku/. Prieskum bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom