NAKA zasahovala v sídle Finančnej správy pre podozrivý tender IT systému za 52 miliónov eur

NAKA
Na hlavného svedka inšpekcie proti vyšetrovateľom Jána Kaľavského je vydaný medzinárodný zatykač. Foto: ilustračné, www.facebook.com
  • aktualizované 24. júna 15:17

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok zasahovala v sídle Finančnej správy. Akciu dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Ako pre médiá potvrdil riaditeľ odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa, táto trestná vec bezprostredne nesúvisí s akciou Mýtnik. Momentálne vo veci nebolo vznesené obvinenie voči žiadnej osobe.

Zásah na podnet Finančnej správy

„Ide o podozrenia z manipulovania verejnej zákazky na informačný systém v hodnote 52 miliónov eur. Tá zmluva bola uzatvorená tesne pred voľbami v rámci minulého roku,“ vysvetlil prezident Finančnej správy Slovenskej republiky Jiří Žežulka.

Finančná správa poskytuje plnú súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní aj v tomto prípade. Ako uviedla jej hovorkyňa Martina Rybanská, celý zásah NAKA sa konal na podnet Finančnej správy SR. Podľa Rybanskej boj proti podvodom zasahuje aj do radov jej zamestnancov. Nové vedenie preto vytvorilo interný tím Sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly s krycím názvom Vata.

Akcia Vata

„Jeho cieľom bolo preveriť verejné obstarávania IT zákaziek v utajenom režime. Vyhodnocovalo jednotlivé projekty, pri ktorých vzniklo dôvodné podozrenie na nezákonný postup. Výsledkom je podanie trestného oznámenia na Úrad špeciálnej prokuratúry v marci tohto roka,“ uviedla hovorkyňa.

Akcia Vata sa týkala jedného z IT projektov, ktorý sa realizoval v utajenom režime a celkovo naň bolo vynaložených 52 miliónov eur s DPH. „Interný tím Sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly na finančnej správe intenzívne pracoval na preverení podozrenia z manipulácie tejto zákazky niekoľko mesiacov. Aktuálne je prípad v rukách orgánov činných v trestnom konaní,“ uzavrela Rybanská.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRNAKA Národná kriminálna agentúraÚrad špeciálnej prokuratúry