Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, korupcia
Foto: www.thinkstockphotos.com
11. decembra 2017 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Náklady Slovákov na zariadenie ich domácnosti sa za desať rokov zvýšili

BRATISLAVA 11. december (WebNoviny.sk) – V roku 2016 domácnosti v Európskej únii (EÚ) minuli 5,5 % svojich celkových spotrebných výdavkov na zariadenie, vybavenie a bežnú údržbu domácnosti.

Spolu to predstavuje celkové výdavky vo výške viac ako 443 miliárd eur, čo zodpovedá 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) EÚ alebo 900 eurám na obyvateľa EÚ.

Najviac výdavkov dávajú Malťania a Nemci

Ročné výdavky na zariadenie domácnosti sú zhruba ekvivalentné výdavkom na údržbu osobných vozidiel. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.

Najviac výdavkov na nábytok, vybavenie a bežnú údržbu domácnosti dávajú na Malte a v Nemecku (7 %), v Rakúsku (6,8 %) a v Litve (6,5 %). Slovensko sa nachádza iba o tri miesta nižšie za Litvou, celkovo na siedmej priečke, keď Slováci ročne minú na vybavenie domácnosti približne 6 % svojich dostupných prostriedkov.

Naopak, najnižší podiel zaznamenalo Grécko (2,8 %), pred Lotyšskom (4,0 %), Španielskom (4,2 %), Írskom a Cyprom (zhodne po 4,3 %).

Najväčší pokles nákladov v Grécku

V období od roku 2006 do roku 2016 Eurostat zaznamenal pokles nákladov na zariadenie domácnosti u veľkého počtu členských krajín EÚ.

Najväčšie poklesy počas tohto desaťročného obdobia zaznamenalo Grécko (z 5,3 % celkových výdavkov domácností v roku 2006 na 2,8 % v roku 2016 alebo pokles o 2,5 percentuálneho bodu), Írsko (-2,3 percentuálneho bodu zo 6,6 % na 4,3 %), Bulharsko (-1,6 percentuálneho bodu), Maďarsko (-1,5 percentuálneho bodu) a Cyprus (-1,4 percentuálneho bodu).

Na druhej strane sa v rokoch 2006 až 2016 viac do zariadenia domácnosti dávalo v Poľsku (zo 4,3 % v roku 2006 na 5,3 % v roku 2016 alebo o 1 percentuálny bod), Litve (+0,6 percentuálneho bodu), v Belgicku a na Slovensku (+0,5 percentuálneho bodu).

 

Odporúčané články

Ochota Slovákov nahlásiť korupciu sa znižuje, hodnotili aj úsilie polície pri jej odhaľovaní S eurom je spokojných väčšina Slovákov, napriek tomu rastie nostalgia za korunou

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...