Nálety zabili šéfa financií Islamského štátu, tvrdia USA

Turci uskutočnili doteraz najväčší nálet na Kurdov v Iraku [
Foto: SITA/AP

Washington 10. decembra (WebNoviny.sk) – Koalícia pod vedením USA operujúca v Sýrii a Iraku zabila „v uplynulých týždňoch“ šéfa financií tzv. Islamského štátu (IS) a dvoch ďalších vysokopostavených predstaviteľov tejto militantnej organizácie. Informoval o tom dnes hovorca americkej armády Steve Warren.

Pri náletoch zahynuli šéf financií IS abú Saláh, ďalej osoba zodpovedná za koordináciu vydieračských aktivít a osoba, ktorá vystupovala ako výkonný dôstojník, citovala plukovníka Warrena agentúra Reuters. Abú Saláh podľa neho zahynul koncom novembra. Miesto útokov nešpecifikoval.

„Bol jedným z najvyššie postavených a najskúsenejších členov finančnej siete IS“, povedal Warren. Saláha označil už za tretieho člena finančnej siete IS, ktorých sa podarilo zlikvidovať v uplynulých mesiacoch.

Podľa spravodajskej stanice BBC je skutočné Saláhovo meno Muaffak Mustafa Muhammad Karmúš. Objavil sa na zozname sankcionovaných osôb amerického ministerstva financií. Podľa tohto dokumentu ide o Iračana narodeného v roku 1973.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát