Napätie rastie, NATO proti Rusku zdvojnásobí počet vojakov

BRUSEL 5. februára (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia chce viac než zdvojnásobiť počet vojakov v plánovaných silách rýchleho nasadenia, ktoré vytvára v období napätia medzi Západom a Ruskom pre krízu na Ukrajine.

Novinárom to vo štvrtok povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred zasadnutím ministrov obrany členských krajín aliancie v Bruseli. Vyhlásil, že nové jednotky by mali mať až 30 000 mužov namiesto pôvodne plánovaných 13 000. V rámci nových síl chce NATO vytvoriť jednotku „veľmi rýchlej reakcie“ s 5000 vojakmi, čo bolo taktiež predmetom rokovania ministrov.

Táto jednotka by mala byť schopná zasiahnuť do 48 hodín od vzniku hrozby pre niektorého člena aliancie. Členské štáty by mali oznámiť príspevky jednotlivých členov do plánovaného spoločného útvaru.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„NATO je odhodlané brániť svojich spojencov pred akýmikoľvek hrozbami,“ vyhlásil Stoltenberg. Premetom rokovaní by mohli byť aj ďalšie opatrenia navrhované ako odpoveď na zintenzívňujúce sa vojenské aktivity Ruska, pričom NATO zdôrazňuje, že ide o čiste obranné opatrenia, ktoré sú reakciou na konanie Ruska na Ukrajine. „Rusko pokračuje v porušovaní medzinárodných pravidiel a naďalej podporuje separatistov modernými zbraňami a poskytuje im vojakov aj výcvik,“ konštatoval Stoltenberg.

Predpokladá sa, že sila rýchleho nasadenia bude od roku 2016 schopná plnohodnotne zasahovať kdekoľvek v Európe už v priebehu niekoľkých dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg