Nárast cien elektriny a plynu na burzách zrejme bude pokračovať

Plyn, peniaze, elektrina
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Trhové ceny elektriny zrejme budú naďalej rásť. „Predpokladáme, že nárast cien elektriny na svetových burzách bude s ohľadom na geopolitickú a ekonomickú situáciu pokračovať,“ uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk vedúci propozícií a analýz spoločnosti ZSE Energia Marian Ponechal.

Rastúce ceny uhlia

Dôvodom ďalšieho nárastu veľkoobchodných cien elektriny na trhoch budú podľa neho najmä rastúce ceny uhlia.

Do polovice minulého roka ceny elektriny na svetových trhoch päť rokov za sebou klesali. „Druhá polovica roku 2016 i vývoj v tomto roku však ukázal, že tento trend je minulosťou. Ceny zaznamenávajú postupný nárast,“ upozornil Ponechal.

Cena silovej elektriny na burze medzi rokmi 2016 a 2017 stúpla o 18 %. Rastú nielen ceny forwardov, ale aj spotové ceny.

Dôvody vyšších cien

Dôvodov je podľa ZSE Energia viacero. „Môžeme medzi ne zaradiť studené počasie zo začiatku tohto roka i problémy s výrobou vo viacerých francúzskych jadrových reaktoroch, ktoré zvýšili dopyt po elektrine z uhlia a plynu. Rovnaký efekt mala masívna odstávka jadrových elektrární v Ázii po zemetrasení v Južnej Kórei v septembri minulého roka. Ďalším faktorom bolo sucho v oblasti Škandinávie a južnej Európy počas tohto roka, čo spôsobilo nižšiu produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov a zároveň teplé počasie na juhu zvýšilo spotrebu elektriny v dôsledku používania klimatizačných zariadení,“ vysvetlil Ponechal.

Jeden z najväčších slovenských dodávateľov energií, pološtátna firma ZSE Energia, predpovedá rovnakú situáciu aj pri zemnom plyne. „V plyne nie je na Slovensku organizovaná obchodná platforma, preto sa dá cena na spote určiť len približne. Na rok 2016 je to približne 15 eur za megawatthodinu a na tento rok 18 eur za megawatthodinu. Ide o globálne trendy, ktoré nemožno ovplyvniť, ale treba sa zamerať na to, ako optimalizovať spotrebu,“ konštatoval Ponechal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom