NAKA zadržala 13 sudcov, polícia si prišla aj po Jankovskú a Kočner má na krku ďalšie obvinenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NAKA: Vypočúvala sudcov z Threemy
Podnikateľ Marian Kočner počas odchodu z expozitúry NAKA Západ po vypočutí sudcov protizločineckou jednotkou Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci rozsiahlej akcie vyšetrovacieho tímu Hmla pod názvom Búrka. Nitra, 11. marec 2020. Foto: SITA/Martin Havran.
  • aktualizované 11. marca 19:09

Vyšetrovací tím Hmla zasahoval v rozsiahlej akcii pod názvom Búrka, informuje polícia na sociálnej sieti Facebook. Cieľom akcie bolo zatýkanie sudcov napojených na podnikateľa Mariána Kočnera.

Podľa Denníka N NAKA zadržala aj bývalú štátnu tajomníčku Ministerstva spravodlivosti SR Moniku Jankovskä a sudkyňu Denisa Cviková, ktoré sú známe z kauzy Kočnerova Threema.

Zadržali aj Srogončíka

Medzi zadržanými je podľa Markízy tiež bývalý predseda okresného súdu v bratislavskej Petržalke Dušan Srogončík, na ktorom sa rozhodovali kauzy Kočnerových zmeniek voči TV Markíza. Televízia tvrdí, že cieľom akcie je takmer 20 osôb. Podľa jej zistení by polícia mala zadržaným vzniesť obvinenia z viacerých trestných činov.

Pre niektorých zadržaných budú žiadať väzbu, ktorú však musí schváliť Ústavný súd SR. Zadržaní môžu byť najviac 48 hodín.  „Vyšetrovatelia by sa nemali opierať iba o komunikácie z Threemy, ale aj o ďalšie dôkazy. Stíhania vraj stoja aj na svedeckých výpovediach,“ píše portál.

Ústavný súd SR prijal organizačné opatrenia, aby bolo zabezpečené prevzatie a spracovanie žiadosti generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby sudcov, ak taká príde. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa súdu Martina Ferencová, pokyn k vykonaniu opatrení vydal predseda ústavného súdu Ivan Fiačan.

„O dátume doručenia žiadosti, evidenčnom čísle spisu a sudcovi spravodajcovi v danej veci bude ústavný súd verejnosť informovať v súlade s doterajšou praxou,“ uviedla Ferencová. Ako ďalej dodala, neverejné zasadnutie pléna ústavného súdu zvolá predseda ústavného súdu bezodkladne po zaevidovaní predmetnej žiadosti. „O prijatom rozhodnutí pléna bude ústavný súd verejnosť informovať,“ dodala hovorkyňa.

Sklenka má spolupracovať s políciou

Polícia SR na sociálnej sieti Facebook ďalej informovala, že medzi zadržanými je 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Zadržaní čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti. „Vyšetrovací tím Hmla naďalej pokračuje v procesných úkonoch,“ uviedla polícia.

Podľa médií s políciou spolupracuje sudca Vladimír Sklenka z Okresného súdu Bratislava I, ktorý intenzívne komunikoval s Kočnerom. Na políciu v Nitre v súvislosti so zaistením viacerých sudcov prišiel advokát Peter Filip a na mieste je aj Marek Para, ktorý zastupuje Kočnera.

Podnikateľ v stredu na NAKA v Nitre odmietol vypovedať. Vyšetrovatelia voči nemu vzniesli ďalšie obvinenia. Po procesných úkonoch na polícii potvrdil tieto informácie Para. Kočnera medzičasom policajti odviezli z Nitry, kde sídli expozitúra NAKA západ. Para si podľa vlastných slov najskôr musí naštudovať spisový materiál, ku konkrétnostiam sa preto nechcel vyjadrovať.

Jankovská obvinená z korupčnej činnosti

Advokát Filip v krátkom rozhovore pre novinárov povedal, že obvinenie troch sudkýň, ktoré zastupuje, je založené okrem informácií z aplikácie Threema na výpovedi bývalého sudcu Sklenku, ktorý spolupracuje s políciou. Vo všetkých troch prípadoch podáva proti vzneseniu obvinenia sťažnosť, jeho klientky sú obmedzené na osobnej slobode.

Jankovská bola obvinená z korupčnej činnosti, konkrétne zo zločinu prijímania úplatku, za čo jej hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na päť až desať rokov. Potvrdil to jej obhajca Peter Erdős s tým, že využila svoje právo, vypovedala a spáchanie skutku poprela. Proti vzneseniu obvinenia podala sťažnosť. Obhajca zatiaľ nemá informáciu o podaní návrhu zo strany prokurátora na jej vzatie do väzby.

„Pravdepodobne bude tento návrh podaný a ak ho prokurátor podá, v takom prípade musí zasadnúť plénum Ústavného súdu SR. Moja klientka požiadala, aby bola v takomto prípade na tomto zasadnutí prítomná a mohla sa vyjadriť k predmetnému návrhu,“ povedal obhajca. Krátko popoludní policajti niekdajšiu štátnu tajomníčku odviezli z expozitúry NAKA v Nitre.

Problémy hlási aj najvyšší súd

O zadržaných sudkyniach a sudcoch zatiaľ NAKA oficiálnou cestou neinformovala Krajský súd v Bratislave. Väčšina z nich je pritom zamestnaná práve na tomto súde. Agentúre SITA poskytol stanovisko predsedu súdu Borisa Tótha hovorca Pavol Adamčiak.

Uvádza sa v ňom, že súd sa vyjadrí, až keď bude disponovať oficiálnymi informáciami. Okresnému súdu Bratislava I hrozil napríklad personálny kolaps ešte pred dnešným zásahom polície, počas ktorého boli zaistení aj viacerí jeho sudcovia. Nie je nateraz známe, či budú situáciu riešiť aj sudcovské rady.

„Vedenie Krajského súdu v Bratislave v tejto chvíli nedisponuje relevantnými oficiálnymi informáciami od orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). Pokiaľ nám budú tieto relevantné informácie príslušnými orgánmi poskytnuté, vedenie Krajského súdu v Bratislave vydá oficiálne vyjadrenie,“ uviedol Adamčiak.

V súvislosti so zásahom hlási problémy aj Najvyšší súdu SR, ktorý prišiel zatiaľ aj o dočasnú šéfku Jarmilu Urbancovú, ktorú rovnako zadržala polícia.

Niektorí sudcovia Najvyššieho súdu SR preto požiadali tamojšieho predsedu sudcovskej rady, aby zvolal zasadnutie celého pléna. Podľa sudcu Dušana Čima by sa v prípade súhlasu postupovalo rovnako, ako na ústavnom súde, teda funkciu šéfa by zastával služobne aj vekovo najstarší sudca.

„Požiadali sme o zvolanie pléna, na ktorom by sa mohla odsúhlasiť zmena rokovacieho poriadku. Ten totiž v súčasnosti takýto postup, teda, že by funkciu predsedu zastával služobne aj vekovo najstarší sudca, neumožňuje,“ uviedol Čimo. Rokovací poriadok najvyššieho súdu momentálne neobsahuje žiaden postup v takýchto prípadoch. Čimo na záver doplnil, že sudcovská rada by mohla zasadnúť ešte tento pracovný týždeň.

Gál akciu očakával

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) uviedol, že podá návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu všetkým sudcom, ktorí boli obvinení z korupčných trestných činov v súvislosti s Threemou. Ako vysvetlil, ministerstvo spravodlivosti SR má možnosť na základe ranného zadržania sudcov podať návrh na disciplinárnu komisiu, aby im bol pozastavený výkon funkcie.

Podotkol, že ak je sudca podozrivý zo spáchania trestného činu, nesvedčí to nič dobré. Zároveň potvrdil, že stredajšiu akciu očakávali. Dodal, že očakávajú od prezidentky Zuzany Čaputovej urýchlené vymenovanie náhradníkov za daných sudcov.

Na otázku, či si trúfne povedať, že to neskončí tak, že sudcovia vyjdú po zákonných lehotách z väzby, poznamenal, že podozrenie je jedna vec a druhá je ho dokázať a potvrdiť na základe svedeckých výpovedí a iných dôkazných prostriedkov. „Sudcovia sú obvinení a je aj návrh na väzobné stíhanie, určite si prokurátor a polícia verí,“ podotkol Gál. Dodal, že ako minister si splnil svoje povinnosti, čo odzrkadľuje aj návrh na pozastavenie výkonu funkcie sudcov. Poznamenal, že spätné kontroly urobili a výsledky posunuli orgánom činným v trestnom konaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea HaitováDenisa CvikováDušan SrogončíkMarián KočnerMonika JankovskáZuzana Maruniaková
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra