Národná rada odobrila dohodu EÚ s Irakom

Európska únia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Parlament vyslovil súhlas s pristúpením Slovenska k historicky prvému zmluvnému vzťahu Európskej únie s Irakom – Dohode o partnerstve a spolupráci.

Dohoda vytvára právny rámec pre vzájomný dialóg o politických otázkach, rovnako tak právny rámec pre obchodné vzťahy či rozvojovú pomoc.

„V tomto smere vytvára dohoda základ pre účinnejšiu spoluprácu medzi EÚ a jej členskými štátmi a Irackou republikou v rôznorodých oblastiach spoločenských vzťahov,“ uviedol rezort diplomacie v predkladacej správe.

Za všetky sféry je možné spomenúť najmä finančnú, colnú a daňovú oblasť, ako aj oblasť rozvoja hospodárstva a spravodlivosti.

Dohoda sa takisto zaoberá otázkami právnej spolupráce, boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, organizovanej trestnej činnosti, korupcie, Medzinárodného trestného súdu, boja proti šíreniu zbraní hromadného ničenia a boja proti nelegálnemu obchodovaniu s ručnými a ľahkými zbraňami. Upravené sú ďalej aj oblasti, ktoré sú v súvislosti s Irackou republikou predmetom osobitného záujmu a medzi ktoré patrí najmä podpora a ochrana ľudských práv a dodržiavanie zásad právneho štátu.

Za Slovenskú republiku podpísal dohodu s výhradou ratifikácie minister zahraničných vecí na okraj Rady ministrov zahraničných vecí už 14. novembra 2011. V mene EÚ bola dohoda slávnostne podpísaná vlani 11. mája v Bruseli vysokou predstaviteľkou pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovou.

Dohoda je tzv. zmiešanou úniovou zmluvou, teda zmluvou, ktorej zmluvnými stranami sú EÚ a jej členské štáty na jednej strane a tretia krajina – v tomto prípade Iracká republika, na strane druhej. Z tohto dôvodu ju podľa pravidiel predložili na rokovanie vlády až po jej podpise. Parlament odsúhlasil aj dohodu o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Filipínskou republikou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky