Národné centrum zdravotníckych informácií pokladá rok 2018 za úspešný pre rozsiahle zmeny

Lekár, doktor,
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 28. decembra (WebNoviny.sk) – Rok 2018 bol z pohľadu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a jeho súčasného manažmentu kľúčový, pretože sa podarilo úspešne uviesť do praxe systém eZdravie. Agentúru SITA o tom informoval generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Najrozsiahlejšia zmena za poslednú dekádu

„Projekt, ktorému do roku 2016 nedával už nikto šancu a nádej na úspech, sa stal za dva roky realitou,“ zhodnotil Blaškovitš. Podľa neho sa nevyhol problémom pri spúšťaní, ktoré sa postupne odstraňovali, no treba si uvedomiť, že ide o komplexnú a najrozsiahlejšiu zmenu v slovenskom zdravotníctve za poslednú dekádu.

„Zároveň sme si aj vďaka tomu uvedomili, že je treba tieto zmeny zavádzať postupne a na 100 percent pripravené, a nie naraz a rýchlo,“ vysvetlil. Blaškovitš upozornil, že v iných krajinách zavádzali elektronizáciu zdravotníctva postupne niekoľko rokov. V susednom Rakúsku majú pripojenosť zdravotníkov na úrovni 60 %, pričom na Slovensku sa toto číslo dosiahlo za niečo vyše roka.

O úspešnosti svedčia čísla

Riaditeľ NCZI vníma ako úspešné dve základné funkcionality systému, a to eRecept a eVyšetrenie, s ktorým v tomto roku začali. „Svedčia o tom aj ročné čísla – takmer 42 miliónov predpísaných eReceptov a vyše 11 miliónov záznamov z vyšetrení,“ informoval.

V budúcom roku chce NCZI pokračovať v zavádzaní ďalších funkcionalít systému. „Sústredíme sa na eObjednanie a eLab. Po elektronickom objednávaní pacientov na vyšetrenie počas doplnkových ordinačných hodín sa elektronizácia dotkne aj záznamov z laboratórnych vyšetrení. Do praxe sa dostane aj pacientsky sumár,“ dodal Blaškovitš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií