Národné múzeum pripomenie obete transportov do Auschwitzu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Tisícky návštevníkov z celého sveta v týchto dňoch zapĺňajú priestory bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Osvienčime, kde si môžu pozrieť aj expozíciu slovenského Múzea SNP „Tragédia slovenských židov“. 27. januára 1945 bol tento najväčší koncentračný tábor na svete oslobodený. OSN pri tejto príležitosti 27. január vyhlásila za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Foto: AP Photo/Czarek Sokolowski

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Obete prvého transportu zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz pripomenú v nedeľu pietnou spomienkou Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry, mesto Poprad a Tatranská galéria v Poprade.

Pietne podujatie so sprievodným programom sa uskutoční na železničnej stanici a v Tatranskej galérii. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Slovenského národného múzea (SNM) Artur Šturmankin, v nedeľu uplynie 70 rokov od vypravenia prvého transportu židovských dievčat a žien zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz v poľskom Osvienčime. Prvých 1 000 židovských dievčat odvliekli fašisti z Popradu do koncentračného tábora v Osvienčime v transporte vypravenom presne 25. marca 1942 o 20:20.

Kladenie vencov na pietnom stretnutí bude pri pamätnej tabuli na železničnej stanici o 15:30. V budove Tatranskej galérie v Poprade na Hviezdoslavovej ulici 12 otvoria o 17:00 výstavy o holokauste a tragédii ľudského násilia.

Výstava Jenny Stolzenberg: Odpusť a nezabudni prinesie topánky, ktoré Jenny Stolzenberg vytvára z hliny, čím pripomína ponižovanie a utrpenie v koncentračných táboroch – Auschwitz, Mauthausen, Bergen – Belsen a na ďalších miestach nacistického teroru. Viera Kamenická vystaví fotografie s názvom Večné otázky. Spomienka na pamiatku obetí transportov sa uskutoční pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

Holokaust
Foto: SITA/AP

Následkom neľudských podmienok, no najmä v plynových komorách a peciach krematórií zahynulo počas prevádzky tábora Auschwitz-Birkenau od roku 1942 do 1944 asi 2,8 milióna ľudí, najmä Židov, z toho 173-tisíc občanov bývalého Československa. Varovné fakty pripomína ústredná expozícia – rad výstav národov a štátov, ktorých príslušníci boli do Osvienčimu deportovaní.

Bývalý koncentračný tábor v Osvienčime je v súčasnosti Štátnym múzeom Auschwitz-Birkenau. Štátne múzeum dokumentuje v autentickom objekte koncentračného tábora neuveriteľné utrpenie obetí druhej svetovej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať