Národné zhromaždenie predĺžilo výnimočný stav vo Francúzsku

Teroristický útok v Paríži
Teroristické útoky, ktoré sa v piatok 13. novembra odohrali v Paríži, si vyžiadali najmenej 150 mŕtvych a vyše 200 zranených, z toho 80 vo vážnom stave. útoky sa odohrali na šiestich lokalitách vrátane národného štadióna Stade de France, kde došlo k dvom samovražedným bombovým atentátom a jednej explózii nálože. Najkrvavejším útokom bola streľba v koncertnej sále Bataclan, kde mala vystúpenie americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Traja teroristi ozbrojení automatickými zbraňami tam postrieľali najmenej 120 ľudí. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 14. decembra (WebNoviny.sk) – Poslanci Národného zhromaždenia, dolnej komory francúzskeho parlamentu, schválili v noci z utorka na stredu ďalšie predĺženie výnimočného stavu vyhláseného po vlaňajších novembrových teroristických útokoch, až do 15. júla 2017. Toto opatrenie musí ešte schváliť aj horná komora parlamentu, ktorá sa ním bude zaoberať vo štvrtok.

Za predĺženie výnimočného stavu, ktoré vláda zdôvodnila pretrvávajúcim zvýšeným rizikom útokov džihádistov, bolo 288 poslancov, proti hlasovalo 32 zákonodarcov Ľavicového frontu (FG), Republikánov (LR) a zelení. Ide o piate predĺženie od útokov z 13. novembra 2015, ku ktorým došlo v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis a vyžiadali si 130 mŕtvych. Výnimočný stav, najdlhšie trvajúci od tzv. Alžírskej vojny (1954-62), tak bude platiť aj počas dvojkolových prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v apríli a v máji, ako aj počas júnových parlamentných volieb.

Obrazom: Teroristický útok v Paríži

Polícii poskytuje rozšírené právomoci, napríklad môže robiť domové prehliadky alebo zatýkať podozrivé osoby bez súdneho príkazu. Ľudskoprávne organizácie to však kritizujú a spochybňujú účinnosť tohto opatrenia. V súčasnosti je v domácom väzení 90 ľudí. Celkovo sa uskutočnilo 4200 domových prehliadok, po ktorých nasledovalo 19 konaní za členstvo v teroristickej organizácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom