Národniari majú pri voľbe ústavných sudcov voľnú ruku, Danko sa vyjadril aj k špekuláciám o Ficovi

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) – Poslanci Slovenskej národnej strany (SNS) budú mať pri voľbe uchádzačov o post ústavných sudcov voľnú ruku. Uviedol to na pondelkovom brífingu predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorý sa zároveň prikláňa k verejnej voľbe, o čom informoval aj koaličných partnerov.

Danko tiež potvrdil, že prvé kolo hlasovania v pléne Národnej rady SR je na programe v utorok o 17:00 a prípadná opakovaná voľba vo štvrtok o 11:00. Parlament musí zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Jediná podmienka

Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší mandát 16. februára. Danko pripomenul, že nie je zatiaľ žiadna koaličná dohoda, podľa jeho informácií by mali ešte rokovať.

„V prípade, ak by sme nezvolili dostatočný počet kandidátov, vidím priestor na dialóg s Kanceláriou prezidenta SR,“ uviedol Danko.

„Národná rada SR má dostatočný počet mien na to, aby poslanci zvolili 18 uchádzačov. Verejne vyhlasujem, že mi je jedno, kto bude na Ústavnom súde SR. Jedinou podmienkou je odbornosť, preto budú mať poslanci SNS voľnú ruku. Tiež sa prikláňam k verejnej voľbe, o čom som ráno informoval koaličných partnerov,“ doplnil.

Odmieta koaličné dohody

Danko nekonkretizoval, kedy bude stretnutie Koaličnej rady, zároveň potvrdil, že by sa mala konať. Známe je stanovisko Mosta-Híd, v ktorom uviedli, že ich poslanci rovnako podporia verejnú voľbu kandidátov.

Hlasovací lístok bude platný v prípade, že konkrétny poslanec označí najviac 18 mien, pričom môže zaškrtnúť aj menej. Danko pripustil, že prezidentovi posunie zoznam aj v prípade, že bude zvolený nižší počet kandidátov.

„Mám za to, že ak budú zvolení minimálne šiesti, mám povinnosť ich poslať kancelárii prezidenta,“ potvrdil. Predseda SNS na otázku, či to od začiatku nebol koaličný zámer, aby sa expremiér Robert Fico (Smer-SD) vyhol Andrejovi Kiskovi, Danko odpovedal, že ide o špekulácie a nie sú žiadne koaličné dohody pri tejto téme.

O talár sa uchádzajú elitní sudcovia

Parlament má za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. V súčasnosti je 39 uchádzačov.

O talár na Ústavnom súde SR sa uchádzajú elitní sudcovia, právnici, pedagógovia, prokurátori, exekútori, notári a politici. Najväčšou témou bola potrebná 15-ročná právnická prax expremiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorú napokon ústavnoprávny výbor odobril.

Vysvetľovať musí svoju minulosť aj poslanec za stranu Most-Híd Peter Kresák, ktorého obvinil opozičný politik Igor Matovič (OĽaNO) z vedomej spolupráce so Štátnou bezpečnosťou. Otázna je ešte forma voľby, pričom sa viacero politických strán prikláňa k verejnému hlasovaniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárIgor MatovičPeter KresákRobert Fico
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná stranaÚstavný súd SR