Národniari neuspeli s podnetom na prezidentských kandidátov

Danko sns
Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Generálna prokuratúra odmietla podnet Slovenskej národnej strany (SNS) o možnom porušení volebnej kampane prezidentskými kandidátmi.

Informuje o tom SNS v tlačovom vyhlásení. Podľa predsedu SNS Andreja Danka všetci kandidáti porušujú zákon, lebo začali kampaň pred zákonnou lehotou 15 dní pred voľbou. Generálna prokuratúra strane napísala, že „nemá oprávnenie vykonávať previerky dodržiavania zákonov subjektmi, ktoré vedú kampaň na funkciu prezidenta Slovenskej republiky“, pretože „nejde o postup orgánu verejnej správy“.

Prokuratúra tiež pripomenula, že zákon nemá ustanovenie o sankcii za nedodržanie zákazu vedenia kampane mimo určeného času. „Napriek tomu, že zákon porušenie dĺžky predvolebnej kampane nesankcionuje, prezidentskí kandidáti by sa už len z morálneho dôvodu mali držať litery zákona,“ uvádza Danko.

Spomínaný podnet Ústredná volebná komisia pre prezidentské voľby neeviduje. „Na Ústrednú volebnú komisiu nebol podaný žiadny podnet, ktorý by sa týkal volebnej kampane,“ povedala pre agentúru SITA zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

Ako dodala, komisia podľa zákona ani nemá v pôsobnosti kontrolovať volebnú kampaň, dohliada najmä na činnosť komisií nižších stupňov. Výdavky na kampaň kontroluje rezort financií, pričom dozor alebo kontrolu vedenia kampane súčasná legislatíva neupravuje. Po vyhlásení výsledkov volieb sa možno obrátiť na Ústavný súd SR, ktorý môže preskúmať podozrenie, že nekalá volebná kampaň mala vplyv na výsledok volieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana