Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaroslav Paška
Podpredseda SNS a poslanec NR SR Jaroslav Paška. Foto: archívne, SITA/Urban Klement.
21. 03. 2019 22:20 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Národniari očakávajú odmietnutie dohody o obrannej spolupráci s USA, nechcú naspäť rok 1968

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana čaká na výsledky rokovania premiéra, ministra zahraničných vecí a ministra obrany s tým, že dohoda o obrannej spolupráci Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými a o finančnej pomoci USA pre slovenské letiská bude odmietnutá.

Povedal to na tlačovej besede podpredseda SNS a poslanec NR SR Jaroslav Paška.

Nevýhodná dohoda pre Slovensko

V opačnom prípade bude zvolané predsedníctvo SNS a budú sa hľadať riešenia, ako odstúpiť od takejto dohody, ktorá nie je pre Slovensko a jej občanov výhodná. Dohoda o obrannej spolupráci v súčasnom znení je príprava pre budúce pôsobenie vojsk USA na slovenskom území. Nechceme sa predsa vrátiť do roku 1968, keď boli pozvané na Slovensko vojská Varšavskej zmluvy,“ skonštatoval Paška.

Podľa neho informácie ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, ktoré uviedol na dnešnom Výbore NR SR pre európske záležitosti k návrhu tejto dohody, sú nepodložené.

Minister Lajčák sám podpísal smernicu o expertných rokovaniach za Ministerstvo zahraničných vecí SR ešte v októbri 2018. Najprv sa hovorilo o technickej pomoci pre armádu SR, ale podľa pripravovanej dohody sa ukázalo, že nejde o skvalitnenie našich letísk,“ podotkol Paška.

Americké peniaze na muničné sklady

Ako agentúru SITA ďalej v tlačovej správe informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová, po preverení finančných kapacít a alokácie sa podľa Pašku zistilo, že letiská majú slúžiť najmä pre potreby USA, aby tu mohli pristávať ťažké dopravné lietadlá.

Ukázalo sa, že americké peniaze majú ísť na vybudovanie 30 muničných skladov americkej armády v okolí Malaciek a následne aj pohonných hmôt na Sliači,“ zdôraznil Paška a dodal, že rokovanie o personálnej pomoci prebieha dva roky a pritom koncept dohody ostáva stále rovnaký.

Ak hovoríme o pracovnom materiáli, prečo je na stole štruktúrovaná zmluva s komplet náležitosťami? Občania majú právo vedieť podmienky zmluvy, ktorá je v súčasnosti postavená nad rámec spolupráce s NATO. Prečo pán minister danú zmluvu odmieta zverejniť? Navyše ju sprístupní poslancom len na nahliadnutie priamo na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,“ prízvukoval Paška.

Zverejnenie neaktuálneho dokumentu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR sa striktne ohradzuje voči vyhláseniam poslanca NR SR Jaroslava Pašku. Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie rezortu zahraničia, hlavnou pozíciou SR v rokovaniach s USA je zachovanie si suverenity, rešpektovanie Ústavy SR a slovenských zákonov. „Ministerstvo zahraničia vedie za plnej účasti Ministerstva obrany (MO) SR rokovania s USA o rámcovej dohode. Nerokuje o muničných skladoch, pristávacích dráhach, o skladoch paliva – toto nie je agenda MZVEZ SR, ale MO SR. Jednotlivé projekty modernizácie našej obrannej infraštruktúry posudzovalo MO SR od roku 2016 a v apríli 2018 tvrdilo, že „striktne odmieta akékoľvek tvrdenia, že by išlo o snahu o budovanie a modernizáciu leteckých základní USA na území SR. Príspevok v rámci Európskej iniciatívy odstrašenia pre Slovensko predstavuje priestor na ušetrenie finančných prostriedkov, ktoré môžu byť využité na rozvoj ďalšej nevyhnutnej infraštruktúry v podmienkach OS SR. Zároveň je to možnosť zvýšenia kredibility našej krajiny voči spojencom v rámci NATO, ako aj posilnenie schopnosti SR v súvislosti s úlohou podpory hostiteľskej krajiny,“ uviedol rezort diplomacie.

Ministerstvo zahraničia považuje za nehoráznosť prirovnanie, že MZVEZ SR rokuje, keďže rokuje na žiadosť MO SR, o Dohode o obrannej spolupráci s USA ako o pozývacom liste. „Text, ktorý bol dnes citovaný pánom poslancom Paškom, nie je aktuálnym návrhom Dohody o obrannej spolupráci. Je to jeden z pracovných návrhov textu, ktorý slovenská strana odmietla. Zverejnenie tohto neaktuálneho dokumentu možno vnímať ako účelový krok s cieľom pripraviť Slovensko o možnosť dohodnúť sa so Spojenými štátmi americkými na podmienkach poskytnutia finančnej podpory, ktoré budú pre SR výhodné,“ uzavrel rezort.

Odporúčané články

Pellegrini nemá problém s dohodou s USA, podľa Lajčáka sa o finálnom texte dohody ešte rokuje Video: USA nechcú na Slovensku vojenskú základňu ani svojich vojakov, vyhlásil veľvyslanec Sterling

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Politika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.