Národný bezpečnostný úrad podpísal s USA dohodu o ochrane utajovaných skutočností

Národný bezpečnostný úrad, NBÚ
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) podpísal so Spojenými štátmi americkými medzivládnu dohodu o ochrane utajovaných skutočností.

Dokument schválila vláda SR ešte vo februári a za NBÚ ho s americkou veľvyslankyňou Bridget Brinkovou podpísal jeho riaditeľ Roman Konečný. Úrad o tom informuje na svojej webovej stránke.

Nezrovnalosti v terminológii

Iniciatíva uzatvoriť tento typ dohody prišla zo strany úradu, keďže jej pôvodné znenie bolo ešte z roku 1995, teda v čase, keď NBÚ neexistoval.

„Viac ako dve desaťročia obsahovala nezrovnalosti v terminológii a nezohľadňovala právne úpravy, ktoré medzičasom vstúpili do platnosti,“ uvádza sa na webe úradu s tým, že cieľom dohody je zabezpečenie vzájomnej ochrany všetkých utajovaných skutočností.

Medzivládna zmluva upravuje podmienky, za akých je možné oboznamovať sa s nimi, ale aj náležitosti ich označovania, manipulácie a výmeny.

Výsledok niekoľkoročného úsilia

Špecifikuje aj spoluprácu príslušných bezpečnostných orgánov a postupy v prípade ohrozenia utajovaných skutočností. Je výsledkom niekoľkoročného úsilia oboch strán.

NBÚ americkú stranu opakovane v tejto veci oslovil, rokovania nabrali na intenzite v roku 2020. Dokument je tiež v súlade so záväzkami Slovenska v Európskej únii a v Organizácii Severoatlantickej zmluvy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bridget BrinkRoman Konečný
Firmy a inštitúcie NBÚ Národný bezpečnostný úrad