NASA a ESA: Namiesto rivality spolupráca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ExoMars Trace Gas Orbiter
Takto by mohla vyzerať spoločná sonda ESA a NASA, ktorá sa k Marsu vydá v roku 2018. Foto: NASA

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Prvý je plánovaný na rok 2016, volá sa ExoMars Trace Gas Orbiter a jeho cieľom bude podrobné štúdium chemického zloženia marťanskej atmosféry. Po ňom by mali nasledovať minimálne ďalšie dva.

Trace Gas Orbiter sa zameria na mapovanie výskytu plynov, ktoré sa v atmosfére Marsu nachádzajú len v stopových množstvách. Patrí k nim aj metán, ktorý sa podarilo detekovať v roku 2003 a môže byť ako geochemického, tak aj biologického pôvodu.

V súčasnosti z pôvodných 19 návrhov odborníci vybrali päť prístrojov, ktoré sa na Orbiteri vydajú k Marsu. Patrí k nim Mars Atmosphere Trace Molecule Occultation Spectrometer (MATMOS), čo je infračervený spektrometer, schopný detekovať aj minimálne koncentrácie molekulárnych zložiek atmosféry, High Resolution Solar Occultation and Nadir Spectrometer (SOIR/NOMAD), schopný nájsť stopové zložky atmosféry a lokalizovať ich na povrchu, ExoMars Climate Sounder (EMCS), infračervený rádiometer, merajúci množstvo prachu, pary a ďalších chemických látok v atmosfére, High Resolution Color Stereo Imager (HiSCI), štvorfarebná stereokamera pracujúca s rozlíšením 2 Mpix na 8,5 kilometrovú šírku záberu a Mars Atmospheric Global Imaging Experiment (MAGIE), širokouhlá multispektrálna kamera.

Ďalšia spoločná misia je plánovaná na rok 2018. Európania by na ňu mali pripraviť marsovský vŕtací rover a Američania rover schopný pozbierať vzorky a pripraviť ich na prípadný neskorší transport na Zem. Tretia misia sa uskutoční niekedy medzi rokmi 2020 a 2030 a mala by byť prvou návratovou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír