NASA posunula prvý pilotovaný let vesmírnej lode Orion

Štart vesmírnej lode Orion sa napokon podaril
Štart vesmírnej lode Orion bol naplánovaný na 4. 12., no museli ho odložiť pre viaceré technické problémy a silný vietor. Vesmírna loď Orion na druhý pokus úspešne odštartovala. Foto: SITA/AP Photo

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) oznámili, že prvý pilotovaný let novej vesmírnej lode Orion sa uskutoční pravdepodobne až v roku 2023.

Pôvodne ho pritom plánovali uskutočniť o dva roky skôr. K tomu rozhodnutiu dospeli po zhodnotení doterajšieho progresu, pričom identifikovali rôzne potenciálne hardvérové a softvérové problémy, ktoré by mohli spôsobiť nestihnutie pôvodného termínu.

Orion absolvoval prvý testovací let bez posádky vlani v decembri, pričom do vesmíru ho vyniesla raketa Delta 4 Heavy. V budúcnosti by však na tento účel mal slúžiť pripravovaný Space Launch System (SLS), ktorý chcú po prvý raz otestovať spolu s Orionom pri ďalšom bezpilotnom teste v roku 2018.

Vtedy by mal byť tiež prvýkrát súčasťou Orionu aj servisný modul, ktorý však vyvíja Európska vesmírna agentúra (ESA). Až keď tento test dopadne dobre, bude môcť NASA začať s prípravami na pilotovaný let Orionu, ktorý má v budúcnosti slúžiť na pilotované misie na Mesiac, Mars či asteroidy.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom