Naša sloboda bola zničená tankami Sovietskeho zväzu, hovorí Krajniak o okupácii Československa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Krajniak
Poslanec za hnutie Sme rodina Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 20. augusta (WebNoviny.sk) – Sloboda a suverenita štátu sú najdôležitejšou podmienkou, aby štát mohol pomáhať svojim občanom k bezpečnému životu a dôstojnej životnej úrovni.

Tragický deň histórie

Uviedol to pre agentúru SITA poslanec Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak s tým, že 21. august 1968 preto považuje za tragicky deň našej histórie, na ktorý nesmieme nikdy zabudnúť.

„Naša sloboda bola zničená tankami sovietskych okupantov, ktorých sme sa zbavili až po roku 1989. Slovensko ani dnes nesmie zabúdať na budovanie našej obranyschopnosti, aby sa v budúcnosti 21. august už nikdy neopakoval,“ vyhlásil Krajniak.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa stiahli až v roku 1991.

Vyše sto mŕtvych a zranených

Nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti vedené prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie.

Okupácia si vyžiadala viac ako sto mŕtvych a stovky zranených. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov.

Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií bola výška priamych škôd 1,4 miliardy korún. Neskôr boli škody odhadnuté na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie. V súvislosti s pozvaním vojsk Varšavskej zmluvy do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však nebol potrestaný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár