NASA zverejnila prvú fotografiu z obežnej dráhy Merkúru

Merkúr
Prvá fotka obežnej dráhy planéty Merkúr. Foto: nasa.gov

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil prvú fotografiu povrchu Merkúru z jeho obežnej dráhy.

Záber urobila vesmírna sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging) v utorok 29. marca o 11:20, informovala NASA na svojej webovej stránke. Počas nasledujúcich šiestich hodín sonda vyhotovila ďalších 363 fotografií a následne poslala dáta na Zem.

Ďalšie zábery by mali odborníci zverejniť dnes. Naplánovaná je aj tlačová konferencia, na ktorej budú prezentovať svoje najnovšie zistenia. Sonda MESSENGER vstúpila na obežnú dráhu Merkúru, okolo ktorého bude obiehať jeden rok v minimálnej výške 200 kilometrov, v noci zo 17. na 18. marca.

Stala sa tak vôbec prvou sondou, ktorá sa dostala na obežnú dráhu tejto najmenšej planéty Slnečnej sústavy. V čase vstupu na orbitu bol MESSENGER vzdialený od Slnka 46,14 milióna kilometrov a od Zeme 155,06 milióna kilometrov. Do vesmíru sondu vypustili 3. augusta 2004. Počas svojho letu k Merkúru absolvovala približne 7,9 miliardy kilometrov, pričom počas troch preletov okolo planéty vyhotovila čiastočné mapy jeho povrchu. Na palube sondy sa nachádza sedem prístrojov, pomocou ktorých chcú vedci planétu skúmať.

Merkúr
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír