Airbus bude vyrábať nové lietadlo A321XLR, má už predbežnú zmluvu na 27 strojov

Airbus A321
Európsky výrobca lietadiel Airbus začne produkciu nových lietadiel A321XLR. Ide o zmodernizovanú verziu existujúceho lietadla A321. Foto: ilustračné, Getty Images

PARÍŽ 17. júna (WebNoviny.sk) – Európsky výrobca lietadiel Airbus začne produkciu nových lietadiel s jednou uličkou pre dlhé lety, čím získava výhodu nad konkurenčnou spoločnosťou Boeing v tejto kategórii strojov.

Airbus predstavil lietadlo A321XLR v pondelok na parížskom leteckom salóne, pričom sa vyjadril, že pre zákazníkov bude k dispozícii v roku 2023 a bude mať dolet vyše 7 500 kilometrov.

Zmodernizovaná verzia existujúceho lietadla

Šéf predaja Airbusu Christian Scherer nepovedal, koľko bude vývoj tohto nového lietadla stáť, ale konštatoval, že to bude výrazne menej, ako keby sa budoval úplne nový stroj.

Ide totiž o zmodernizovanú verziu existujúceho lietadla A321. Hneď po predstavení nového stroja spoločnosť Air Lease Corporation sídliaca v Los Angeles podpísala predbežnú zmluvu o kúpe 27 nových lietadiel Airbusu.

Boeing zvažuje produkciu nového lietadla

Americká firma Boeing zvažuje, či bude budovať nové lietadlo, ktorého koncept je nazvaný NMA (New Midsize Airplane – Nové stredne veľké lietadlo).

Bolo by približne rovnako veľké ako Airbus A321XLR a išlo by o doplnenie škály strojov Boeingu medzi menšími lietadlami 737 a väčšími strojmi 777 a 787.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christian Scherer
Firmy a inštitúcie Boeing