Ak ste fanúšikom lietania, sledujte živý prenos priamo z pristávacích a odletových dráh

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Getty images

Pred mesiacom spustilo pražské letisko novú službu pre fanúšikov lietadiel. Tí môžu v priamom prenose sledovať dianie na pristávacích a odletových dráhach. Letisko v spolupráci s televíziou Mall.tv chce takto prilákať množstvo fanúšikov a nadšencov lietania.

Kamera, ktorá je umiestnená neďaleko dráhy 06/24, vysiela vo vysokom rozlíšení, dokonca aj so zvukom. Diváci si tak môžu vypočuť komunikáciu medzi pilotom a riadiacou vežou.

Obraz je vo Full HD

Dianie možno sledovať na stránke letiska, na Mall.tv či na Youtube. „Živý prenos dráhy je dlhodobo medzi divákmi populárny a verím, že vysoká kvalita obrazu, naviac rozšírená o zaujímavé informácie z letectva v novej sekcii nášho webu, vzbudí široký záujem o leteckú premávku a fungovanie letiska ako takého, uviedol marketingový manažér letiska Ondřej Svoboda.

Ako ďalej informoval, kamera zachytávajúca živé vysielanie, bola pôvodne umiestnená vo vzdialenosti necelé dva kilometre od dráhy. Momentálne ju premiestnili o niečo bližšie, na vzdialenosť iba 520 metrov vzdušnou čiarou.

Obraz je prenášaný vo vysokom rozlíšení Full HD. Zábery sú tak oveľa kvalitnejšie. Aby bolo možné dianie sledovať aj v prípade nepriaznivého počasia, kamera je vybavená stieračmi.

Sledujte dianie aj na bratislavskom letisku

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave síce neponúka takú vyšperkovanú službu ako pražské letisko, v súčasnosti však umožňuje záujemcom na svojej webovej stránke www.bts.aero, sledovať prostredníctvom videokamery statické foto zábery z odbavovacej plochy.

Tie sa aktualizujú v hodinových intervaloch, informovala hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková. „Fanúšikovia majú prístup aj k podrobnejšiemu prehľadu príletov a odletov lietadiel vrátane registračného čísla lietadla, jeho stojiska či dráhy,“uviedla hovorkyňa.

Do pozornosti širokej verejnosti zároveň dáva vyhliadkové miesto s lavičkou v mestskej časti Bratislava – Vrakuňa, odkiaľ môžu fanúšikovia či rodiny s deťmi sledovať pristávania alebo odlety lietadiel na hlavnej vzletovo-pristávaciu dráhu 31.

„Vďaka spolupráci Letiska M. R. Štefánika s občianskym združením Airliners.sk bolo navyše v oplotení letiska umiestnených spolu 25 priezorov. Tie umožňujú odfotiť si lietadlá bez plotu v zábere. Zároveň bola vytvorená spomínaná vyhliadka pre pozorovanie lietadiel,“ uzavrela Ševčíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaLetisko Praha