Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
policajt
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
14. 07. 2019 12:59 Cestná dopravaChorvátsko od NasaDoprava.skSITA

Aké sú pokuty za dopravné priestupky v Chorvátsku a čo vám hrozí, ak nezaplatíte?

Keď slovenský vodič spácha v Chorvátsku dopravný priestupok, môže byť na mieste pokutovaný sumou do 1000 chorvátskych kún (HRK – cca 133 eur), v skrátenom priestupkovom konaní však môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15 000 HRK (cca 2000 eur).

Uvádza sa to v odporúčaniach slovenského ministerstva vnútra pre našich občanov, ktorí sa chystajú dovolenkovať v Chorvátsku.

„V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla. V prípade spáchaného priestupku, napríklad neprimeranej rýchlosti, kde z fotografie nie je jasné, kto v čase spáchania priestupku bol vodičom vozidla, polícia na základe Zákona o bezpečnosti v cestnej premávke požiada vlastníka vozidla o poskytnutie ´hodnoverných údajov o osobe, ktorej dal vozidlo k dispozícii jeho vlastník´,“ informuje rezort vnútra.

Finančné sankcie za priestupky

Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke v Chorvátsku určuje okrem spomenutých súm aj iné finančné sankcie za priestupky. Ide o fixné sumy v hodnote 300 HRK (cca 40 eur), 500 HRK (cca 66 eur) a tiež 700 HRK (cca 93 eur).

Dopravná polícia je zároveň podľa nášho rezortu vnútra v Chorvátsku jediný orgán, ktorý zabezpečuje dokumentovanie a riešenie priestupkov v cestnej premávke. Žiadna súkromná ani štátna organizácia nevykonáva dokumentovanie dopravných priestupkov.

„Jedinou výnimkou je nedovolené parkovanie v mestách. Pod samosprávou túto činnosť vykonávajú mestské organizácie, ktoré zabezpečujú kompletný servis pri riešení nedovoleného parkovania vozidiel, ako sú kontrola zaplateného parkovného, dokumentovanie priestupku nedovoleného parkovania, vydanie rozhodnutia o priestupku s pokutovým blokom, odtiahnutie vozidla alebo vymáhanie sankcií,“ zdôrazňuje ministerstvo.

Prípady majú dve možnosti riešenia

Ak polícia v Chorvátsku zastaví vodiča – cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa miestneho zákona dve možnosti riešenia. Ak je vodič – cudzinec ochotný zaplatiť pokutu na mieste, prípad sa končí.

V prípade, že vodič – cudzinec odmietne zaplatiť uloženú pokutu za dopravný priestupok alebo spôsobenú dopravnú nehodu, polícia má oprávnenie zadržať vodičovi cestovný doklad, o čom spíše záznam a telefonicky informuje o prípade územne príslušný priestupkový súd. Vodič potom priamo na mieste dostane od polície informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad bude prejednávať na priestupkovom súde.

Podľa ministerstva vnútra to býva obyčajne najbližší pracovný deň po zistení priestupku. „Na pojednávaní súd rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej postupovať. Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, respektíve zaplatení sankcie, ak tak rozhodne priestupkový sudca,“ dodáva rezort vnútra

Podrobnosti sa záujemcovia môžu dozvedieť na webovej stránke ministerstva vnútra.

Odporúčané články

Prezident podpísal novelu zákona o výbere mýta Novela zákona o výbere mýta by mala umožniť zníženie pokút

Témy

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X