Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
letisková kontrola, letisko, dovolenka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
15. 07. 2019 9:57 LetectvoSlovensko od NasaDoprava.skSITA

Ako sa správne zbaliť na cestu lietadlom. Čo patrí do príručnej a čo do podanej batožiny?

Pri ceste lietadlom je potrebné zobrať všetky cenné veci so sebou v príručnej batožine a dávať na ňu pozor po celý čas na letisku aj v lietadle. V prípade, že cestujúci uloží cenné predmety do podanej batožiny, letecká spoločnosť ani letisko nezodpovedajú za ich stratu či poškodenie.

Základné pravidlo pri cestovaní

Na jedno zo základných pravidiel pri cestovaní upozornilo dovolenkárov Letisko M. R. Štefánika v Bratislave (BTS), pripomenulo tiež zakázané predmety, ktoré si nemožno vziať do príručnej či podanej batožiny.

„Počas letnej sezóny sa stále stretávame s cestujúcimi, pre ktorých pravidlá prepravy tekutín či zakázaných predmetov nie sú zrejmé,“ informovala hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Do podanej batožiny nesmie cestujúci umiestniť peniaze, šperky, cenné kovy, kľúče, lieky, dioptrické a slnečné okuliare, kontaktné šošovky, ale ani hodiny, cenné papiere, cigarety, tabak alebo tabakové výrobky, obchodné dokumenty, pasy a iné identifikačné dokumenty.

„Taktiež žiadne krehké veci, akými sú parfémy, toaletné vody, fľaše, sklo, porcelán, vodná fajka a žiadne elektronické prístroje vrátane príslušenstva (walkman, CD prehrávač, fotoaparát, videokamera, MP3, mobilný telefón, prenosný počítač, čítačka kníh atď.),“ priblížila Ševčíková.

Zakázané predmety

Cestujúci nemôžu mať pri sebe vo vyhradených bezpečnostných priestoroch letiska a na palube lietadla palné a strelné zbrane a iné prostriedky na vystrelenie nábojov, omračujúce zariadenie, predmety s ostrým hrotom alebo ostrou hranou, ktoré môžu spôsobiť vážne zranenie.

K zakázaným predmetom v príručnej batožine patria aj pracovné a tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie, výbušniny a zápalné látky a zariadenia. Zapaľovače sa nemôžu prepravovať v príručnej ani zapísanej batožine, ale výlučne „na tele majiteľa“, teda vo vreckách oblečenia a je nutné ich predložiť pri detekčnej kontrole.

Zoznam zakázaných predmetov obsahuje vykonávacie nariadenia Európskej komisie z 5. novembra 2015 o vykonávaní spoločných základných noriem bezpečnostnej ochrany civilného letectva.

Priehľadné vrecko

Pasažieri môžu v príručnej batožine prevážať tekutiny, pasty, gély len v samostatných nádobách s objemom maximálne sto mililitrov alebo sto gramov. Musia byť v priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku (spolu s aerosólmi a gélmi) s kapacitou do jedného litra.

„Všetky tekutiny musia byť vybrané z príručnej batožiny a deklarované samostatne pred detekčnou kontrolou umiestnením v prepravke mimo batožiny,“ uviedla Ševčíková. Pri tekutinách nerozhoduje aktuálny obsah balenia, ale jeho uvedenie na obale.

Tekutiny pre diabetikov, inzulínové perá, tekuté lieky môžu byť v príručnej batožine aj vo väčšom množstve ako sto mililitrov, nie je potrebné lekárske potvrdenie.

Nadrozmerná batožina

V podanej batožine nemôžu byť výbušniny, zápalné látky a zariadenia. „Ak potrebuje cestujúci na dovolenku prepraviť väčšie predmety, ktoré sa nezmestia do podanej batožiny, podá ich pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina. Tie sa potom prepravia v nákladnom priestore lietadla,“ upozornila Ševčíková.

Prepravu takýchto predmetov treba nahlásiť leteckej spoločnosti vopred, ideálne pri rezervácii letenky, a zaplatiť za ňu poplatok podľa cenníka leteckej spoločnosti, ak jeden kus športovej potreby neprepravuje bezplatne.

„Ako nadrozmerná batožina sa prepravujú športové potreby či hudobné nástroje,“ dodala hovorkyňa.

Odporúčané články

Praktické tipy pre mamičky cestujúce s deťmi lietadlom Štátnu pomoc budú môcť na svoju prevádzku získať aj letiská, upraví sa aj systém odplát

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Zomrel jeden zo siedmich velikánov, Talian Gimondi ovládol všetky tri podujatia Grand Tour Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Leteckí záchranári ratovali trojročného chlapčeka, mal poranenú hlavu aj obe nohy Zomrel americký herec Peter Fonda, hviezda filmu Bezstarostná jazda

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X