Aktivisti z OZ Náš Prešov chystajú tichý protest za urýchlené vybudovanie R4, zapália sviečky

Auto, cesta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Aktivisti z občianskeho združenia (OZ) Náš Prešov pripravujú na stredu 1. decembra tichý protest za urýchlené vybudovanie rýchlostnej cesty R4. Dôvodom protestu je podľa členov združenia stále pretrvávajúci problém s termínom začatia kompletnej výstavby rýchlostnej cesty R4.

Protest pod názvom Tichý protest 65 sa bude konať od 15:30 na Levočskej ulici v Prešove v blízkosti priechodu smerujúceho na Čapajevovú ulicu bez účasti verejnosti.

Pôvodný plán bola blokáda cesty

Ako vysvetlili aktivisti z OZ Náš Prešov, pôvodne plánovali usporiadať akciu Prešovský protest 65 formou blokády cesty v Prešove. Informácia o blokáde doručili na všetky samosprávy v rámci Prešovského kraja.

„Samosprávy následne začali vyjadrovať podporu tomuto protestu. Zároveň začali potvrdzovať svoju osobnú účasť i svojich spoluobčanov na proteste, čo nás potešilo a zároveň zaviazalo k ďalším aktivitám,“ uviedla aktivisti.

Zapálenie sviečok

Z dôvodu zhoršenej epidemickej situácie a rešpektovania aktuálnych opatrení sa napokon rozhodli usporiadať Tichý protest 65 bez účasti verejnosti.

Forma protestu bude pozostávať v zapálení dvakrát 65 sviečok v tvare R4. Každá sviečka bude predstavovať jeden nevystavaný kilometer, a to za obidva profily rýchlostnej cesty R4.

„Celé to bude symbolizovať sviečky na hrobe R4, ktorá stále nestojí a ignorovali ju bývalé vlády, ale, žiaľ, aj súčasná vláda, a preto už nesmieme dovoliť, aby to pokračovalo. Čas je totiž náš najväčší nepriateľ,“ skonštatovali členovia združenia.

Vyhrážajú sa blokádou

Ako ďalej avizujú, v prípade, že do konca lockdownu Ministerstvo dopravy a výstavby SR nevyhlási verejné obstarávanie na zhotoviteľa 2. etapy rýchlostnej cesty R4 – severný obchvat Prešova, ako aj súťaž na zhotoviteľa analýzy vhodnosti výstavby rýchlostnej cesty na zvyšných osem úsekov, a to ako celku cez PPP projekt, zorganizujú prvú zo série blokád Prešova.

Na blokádu pozvú primátorov, starostov, poslancov a občanov kraja a dopravu zablokujú na 65 minút, ktoré majú symbolizovať jednu minútu za každý jeden nepostavený kilometer rýchlostnej cesty R4.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SROZ Náš PrešovVláda SR