Arriva chce finančne pomôcť rodinám obetí tragickej zrážky autobusu a nákladiaka

Arriva, Nitra
Foto: SITA/Martin Havran

Dopravná skupina Arriva chce do konca tohto roka poskytnúť finančnú pomoc rodinám obetí a postihnutých pri nedávnej nehode jej autobusu. Zároveň plánuje oceniť úsilie záchranárov a zdravotníkov, ktorí zasahovali na mieste tragédie, informoval vo štvrtok na stretnutí s médiami generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan.

Výšku pripravovanej finančnej podpory zatiaľ nekonkretizoval. Pri zrážke autobusu spoločnosti Arriva Nitra, a. s. a nákladného auta neďaleko Nitry 13. novembra na mieste zahynulo dvanásť ľudí a dvadsať bolo zranených.

Nehodu považujú za veľkú tragédiu

„Pripravujeme súhrnný balík, respektíve sériu krokov. Plánujeme okamžitú podporu rodín ešte v tomto roku. Chceli by sme nejakým spôsobom oceniť aj námahu tých, ktorí pracovali na záchrane zranených ľudí,“ povedal Ivan.

Finančnú pomoc podľa neho koordinujú aj s centrálou Arrivy, vrátane Deutsche Bahn (jej súčasťou je Arriva), ktoré prejavili vôľu poskytnúť pomoc.

„Zatiaľ pracujeme spolu na tom, aby sme vedeli presnejšie špecifikovať, čo budeme poskytovať,“ dodal Ivan s tým, že vyšetrovanie zatiaľ prebieha. Nehodu označil za strašne veľkú tragédiu, pričom ju prežívajú so všetkými dotknutými.

O život prišlo dvanásť ľudí

Pri zrážke autobusu s nákladným autom v stredu 13. novembra prišlo o život dvanásť ľudí, ďalších dvadsať skončilo v nemocniciach. Linkový autobus spoločnosti Arriva Nitra odchádzal z Nitry do Jelenca pred 13:00, časť cestujúcich tvorili stredoškoláci, ktorým sa skončilo vyučovanie.

Nákladné auto bolo naložené kamennou zmesou, keď schádzalo dolu kopcom, rozkývalo sa, pričom protiidúci autobus sa mu snažil vyhnúť. Po zrážke zostal nákladiak prevrátený na ceste a autobus v priekope. Deväť z obetí pochádzalo z obce Kolíňany a tri dievčatá z obce Jelenec v okrese Nitra.

Päť z obetí podľa polície ešte nemalo osemnásť rokov, najmladšia z nich mala len pätnásť rokov, najstaršia 70 rokov. Počtom mŕtvych ide o najhoršiu nehodu autobusu na Slovensku od roku 2009. V súvislosti s nehodou začala polícia trestné stíhanie, pre tragédiu bol v piatok 15. novembra na Slovensku štátny smútok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Ivan
Firmy a inštitúcie Arriva