Asociácia priemyselných zväzov a dopravy podporuje požiadavky nákladných železničných dopravcov

Nákladný vlak
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) podporuje požiadavky Asociácie železničných dopravcov Slovenska (AROS) v oblasti nákladnej železničnej dopravy. V prípade nefunkčnosti nákladnej železničnej dopravy sa podľa APZD môžu dostať do vážnych problémov aj priemyselné a logistické podniky.

Ako informovali obe asociácie, nákladní dopravcovia žiadajú vypracovanie dopravnej politiky štátu, dobudovanie železničnej infraštruktúry, ekologické riešenia aj plnenie záväzkov Slovenska k Európskej únii na odbremenenie ciest od kamiónovej dopravy a presunutie časti prepravy tovarov na železnice.

Zaostávanie za vyspelými krajinami

„Mnohé naše podniky využívajú na prepravu tovarov či dodávku surovín nákladnú železničnú dopravu. Pokiaľ nebude táto doprava funkčná, do veľkých dodávateľsko-odberateľských problémov sa môžu dostať aj naše priemyselné a logistické podniky,“ uviedol generálny sekretár APZD Andrej Lasz. Upozornil na alarmujúci stav dopravnej obslužnosti Slovenska a jeho výrazné zaostávanie za vyspelými krajinami.

„Zaostávame pri výstavbe terminálov intermodálnej dopravy, ktoré by mali slúžiť na efektívnu prekládku tovarov. Podobne je to aj pri tzv. železničných vlečkách, teda previazanosti železnice s veľkými priemyselnými a logistickými podnikmi pri preprave nielen hromadných substrátov, automotive, ale aj obilia, olejov a kontajnerových zásielok,“ dodal Lasz.

Získali silného spojenca

Prezident AROS Ján Biznár ocenil, že pre svoje aktivity získali silného spojenca. „Vypracovanie dopravnej politiky štátu a následného Akčného plánu dopravnej obslužnosti Slovenska považujeme aj my za nevyhnutnú podmienku rozvoja našich podnikov a vytvárania ďalších pracovných miest,“ uviedol Biznár.

APZD združuje zamestnávateľov z automobilového, strojárskeho, elektrotechnického, hutníckeho či stavebného priemyslu, dopravy a logistiky. Jej členmi je dvanásť zväzov zastupujúcich takmer 200-tisíc zamestnancov. AROS má podľa informácií asociácie desať riadnych členov a štyroch pozorujúcich členov z nákladnej železničnej dopravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej LaszJán Biznár
Firmy a inštitúcie Asociácia priemyselných zväzov a dopravyAsociácia železničných dopravcov SlovenskaEU Európska únia